De verleidingen van Plan Waterdunen Nieuw natuurgebied bij Breskens Peter Maas ■a?-.- Bestaan er projecten die alleen maar winst opleveren? Die, vanuit welke invalshoek je ze ook bekijkt, positief zijn? Het lijkt haast onmogelijk. Net als het perpetuum mobile, waar wetenschappers eeuwenlang naar zochten, maar helaas, zo iets moois bestaat niet. Maar toch, het project Waterdunen komt misschien wel dicht in de buurt. De Marquenterre in Noord Frankrijk hHet idee is prikkelend: Maak een groot, mooi en boeiend natuur gebied met daaromheen een schil van recreatiegebieden. Verdeel het gebied in zones zodat in de natuur totale rust heerst en meer naar buiten toe steeds meer activiteiten moge lijk zijn. In de buitenste schil kun je bij voorbeeld denken aan verblijfsrecreatie, kampeerterreinen en bungalowparken. Meer naar binnen toe wordt het iets extensiever. Een ruiterpad, een trimbaan, wandelpaden, een mountainbike-parcours en een survival-route. De natuurpaden dringen het diepst door, tot in de kern. Ze monden uit, langs schermen van rietmat ten of gevlochten wilgentenen, in de uit kijktoren. Het luikje voorzichtig openen! Het zicht vanuit een observatiehut kan spectaculair zijn. Ik bracht mijn jeugd voor een belangrijk deel door in de hut van de Steltkluut aan de Spuikom bij Terneuzen. Wat we vanuit die luikjes niet gezien hebben! Of zoals vorig jaar, ergens in Midden-Frankrijk. Een bos, een onver hard doodlopend pad, dan een kronke lend smaller wordend paadje met een wegspringende smaragdhagedis. En dan is daar de uitkijkpost. Zicht op een moeras, doodse stilte, maar wel meteen dat geluid van een roofvogel. Jawel, een visarend op zijn horst, het jong voerend. Zonder meer spectaculair. Ben je er gevoelig voor en op de juiste leeftijd, dan zijn dit belevenissen voor het leven. Waterdunen Kan zoiets ook in Zeeland? Het Zeeuwse Landschap presenteerde begin dit jaar het plan Waterdunen. Waterdunen was een klein stadje gelegen in het mondingsge- bied van de Westerschelde tussen de eilan den Wulpen en Koezand. Waarschijnlijk is het bij de stormvloed van 1357 door de zee verzwolgen. Maar de West Zeeuws- Vlamingen gaven zomaar niet op en sticht ten opnieuw een parochie op het herwon nen eiland. Het mocht duren tot ergens in de 15e eeuw. De zee nam opnieuw. Sindsdien wordt er in de bronnen met geen woord meer gerept over Waterdunen Natuurlijk Vitaal West Zeeuws-Vlaanderen, en dan met name de kuststreek, is een gebied waar veel staat te gebeuren. De afgelopen jaren waren het vooral studies en nota's die ver schenen, uitmondend in het Gebiedsplan West Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de titel meekreeg: "Natuurlijk VitaalDit Gebiedsplan heeft twee hoofdpoten: eco nomie en ruimtelijke kwaliteit. Elke poot bestaat uit onderdelen. Zo vallen onder economie: recreatie en toerisme, land bouw en overige bedrijvigheden, infra structuur en aantrekkelijke huisvesting. Onder de ruimtelijke kwaliteit vallen land schap en cultuurhistorie, water, kustverde diging, bijzonder wonen in het buitenge bied en natuur. Rood voor groen Het plan Waterdunen speelt hier slim op in en probeert een aantal doelstellingen te combineren. Zo vormt de recreatie in de streek een heel belangrijke poot onder het economisch bestel. Maar er is een kwaliteitsimpuls nodig om de aantrekke lijkheid van de streek te behouden of zelfs te versterken. Verbeteren van de kwaliteit op bestaande recreatieterreinen betekent haast per definitie vergroten van de oppervlakte. Standplaatsen krijgen meer ruimte. Caravans staan niet meer hutje mutje naast elkaar. Het Gebiedsplan maakt dergelijke uitbrei ding mogelijk middels het principe 'rood voor groen'. Eén hectare extra recreatie dient gecombineerd te worden met twee hectare natuur. Dit moet dan publiekstoe- gankelijke recreatienatuur worden. Verder speelt de kustverdediging een belangrijke rol. De duinenstrook zal plaatselijk ver sterkt moeten worden om te kunnen vol doen aan de moderne normen voor kust verdediging. En wie aan duinen denkt, denkt toch ook snel aan recreatie, natuur, landschap. Breskens Het plan van Zeeuws Landschap omvat een natuurgebied van ongeveer 100 tot 150 hectare. Dat lijkt heel wat, maar is bescheiden als je in de krant leest dat er in de Kanaalzone plannen zijn voor 300 ha glastuinbouw (twee tot drie keer zo 7 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 7