Duinen en moerassen zijn een rustplek in de vogeltrek. Domaine du Marquenti 48 chemin des Garenns 80120 St-Quentin-en-T: France 1IMPS D'ACCfS LONDRES ■BRUGES BRUXELIES MARQUEKTERRE AMIENS foulques, oies, bernaches, harte piette, plongeons... Er is hier veel te zien en te beleven. Maar Waterdunen is nog niet gerealiseerd. Allereerst is er een forse grondaankoop nodig. De aankoop van gronden zal op vrijwillige basis gebeuren. Dit laatste kan wel eens een moeizame en langdurige operatie worden. Voor de financiering wordt gekeken naar het rood-voor-groen principe. Dus uiteindelijk betaalt de recre ant de rekening: indirect via standplaats- huur of koopsom van de recreatiebunga low. Straks zal er ook wel een toe gangskaartje aan hangen om het gebied te mogen betreden. Ter vergelijking: een bezoekje aan het Pare Ornithologique du Marquenterre kost 9,50 per per soon. Een combinatieticket voor het vogelpark het Zwin, samen met de Vlindertuin in Knokke, kost 8,00 per persoon. De tel- post bij Breskens is nog altijd gra tis Nouvel acces rapide par autoroutes A1SetA28. Sulvre Ie flèchago ^5 'Pare Ornithologique du Marquenterre". Fax:(33)0 322 25 Q 1 e-mailij marquenterre@dyad Marquenterre De Marquenterre (zie foto) is een natuur park van 170 hectare dat bij de baai van de Somme in Noord-Frankrijk is aangelegd. Meren, ruigtes en duinen bepalen het beeld. In het gebied komen 300 soorten vogels voor die door een uitgekiend net werk van paden en observatiehutten van dichtbij kunnen worden gadegeslagen. Het gebied is daarom in trek. Jaarlijks bezoe ken 120.000 recreanten het park. Om het gebied heen ligt een ring van duinen en bossen als een natuurlijke buffer om het park, waardoor het kerngebied een oase van rust is. (Bron: Zeeuws Landschap, juni 2004). De Marquenterre ligt ongeveer drie uur rij den van Zeeland (zie kaartje). Voor meer informatie: www.marquenterre.com Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Marquenterre Als inspiratie voor Waterdunen werd geke ken naar het gebied Marquenterre aan de baai van de Somme in Noord Frankrijk. Een gebied waar meer dan 300 soorten vogels kunnen worden gespot' en dat een slordige 120.000 bezoekers per jaar telt. Voor als u nog eens uw Frans wilt opha len: in de folders lezen we over canards, f -v groot dus). Als zoekgebied voor Waterdunen is het gebied direct ten wes ten van Breskens gekozen. Zo heb je al gauw verschillende belangen gecombi neerd. Kustverdediging en recreatie en versterking van natuur en landschap. Wat de natuur betreft zijn de verwachtingen hoog gespannen. De locatie is immers gelegen op een plaats waar jaarlijks de vogeltrek massaal langs komt. De telpost bij Breskens is landelijk een fenomeen, vooral in het voorjaar. Ter plaatse een natuurgebied aanleggen met moerassen, duinen en struweel, kan voor veel vogels een mogelijkheid bieden om tijdens de lange en vermoeiende trekperiode even tot rust te komen. Gedacht wordt om op een of andere manier het moerasgedeelte in verbinding te stellen met de zoute natuur van de Noordzee en de monding van Westerschelde. Wellicht is het moge lijk om een doorlaat voor bijvoorbeeld stekelbaarzen en garnalen te realiseren, zonder dat het binnendijks gelegen gebied onder invloed van het getij komt te staan. -■w 8 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 8