i^iSu -wt- I Zwalkend beleid hoogbouw ZMF? x_ M Rinus van Es ,4/5 ondergetekende lees ik in de vorige Wantij een artikel van mevrouw Conny Buijs onder de titelSlim verdichten en verdunnen. Ze schrijft daarin: "Neem de boulevard van Vlissingen. De woonomge ving heeft door de aanwezigheid van het water een grote aantrekkingskracht. Mensen wonen er graag. Toch wonen ze met velen op een klein oppervlak. Daar is de verdichting dus een succes. Wat ik me afvraag: "Hoe heeft de schrijfster van dit artikel zich voorbereidHelaas blijkt ook nu weer dat de ZMF met betrekking tot hoogbouw een zwalkend beleid voert, waarbij onduidelijkheid troef is. Een paar voorbeelden: a) In Wantij no.3-2000 wordt in een arti kel "Nieuwe lelijkheid in Zeeuws- Vlaanderen gefulmineerd tegen de hoog bouw (apenrots) in Breskens. b) In de rubriek "De lezer schrijft" (Wantij no.4-2000) wordt onder de titel "Nog meer lelijkheid op Walcheren op eerder genoemd artikel gereageerd. De schrijver vindt het nl. hypocriet dat men wel zijn bedenkingen heeft m. b. t. de hoogbouw te Breskens, maar Vlissingen buiten schot laat. Vooral als we ons realiseren dat de ZMF de nota Belvedere onderschrijft (PZC 18-10-2000), een Rijksnota die pleit voor het behoud van de identiteit van dorpen en steden. c) In Wantij no.3-2001 lezen we in het artikel "Recreatieondernemers zien Nationaal Landschap wel zitten" het vol gende: De Belgen hebben spijt dat ze hun kust ingepakt hebben met beton en hoog bouw. Laten we in Zeeland niet dezelfde fout maken. Een object van vijf hoog langs de kust is bepalend voor de sfeer en kan een groot deel van de kustlijn verpes ten. Persoonlijk denkt hij dan bijvoor beeld aan recente ontwikkelingen in Breskens en Vlissingen. De overheid moet terughoudend zijn met vergunningen voor dergelijke projecten. d)Provinciale Discussienota "Beeldkwaliteit" (verslag 22-4-04, citaat 11 WANTIJ juli '04 blz. 12): 'Mevrouw v/d Krogt van de ZMF is geen voorstander van hoogbouw, maar zo laag mogelijk. Zij nog opgemerkt dat er achter die hoge muur in Vlissingen ook nog mensen wonen, die niet zo blij zijn ondanks dat er 1.6 miljoen gulden werd uitgetrokken om de daken te versterken. Dat er bij zware storm gevaarlijke situaties kunnen ontstaan, wordt duidelijk geïllustreerd in het fotoboek van Ruben Oreel (Boulevard) en in krantenartikelen (PZC van 28, 29 en 30-10-2002). Dit ondanks het feit dat door een noodbevel een gedeelte van de boulevard werd afgeslo ten. Dit alles overwegend vraag ik me af 'Wórdt het geen tijd dat de ZMF een duidelijk standpunt inneemt m. b. t. hoog bouw in het algemeen en in Vlissingen in het bijzonder?" Dat Vlissingen een bijzon der mooi waterfront heeft met herkenba re elementen uit het verleden (16e eeuw) behoeft geen betoog en maakt het m i. gewenst om hiermee zorgvuldig om te gaan. Uiteraard ben ik gaarne bereid bouwstenen aan te dragen die kunnen bijdragen tot behoud van die herkenbaar heid. Rinus van Es is lid van de Zeeuwse Milieufederatie. Reactie ZMF: De ZMF onderschrijft de nota beeldkwali teit van de Provincie Zeeland, waarin hoogbouw aan maximale maten gebon den wordt. Zeeland heeft geen traditie in hoogbouw; het detoneert in het onbe bouwde en weidse Zeeuwse landschap. Maximum hoogtematen zijn daarom noodzakelijk, waarbij opgemerkt dient te worden dat niet alleen de bouwhoogtes maar ook bouwvolumes van invloed zijn. De hoogtematen kunnen verschillen per locatie, afhankelijk van een keuze tussen 'slim verdichtenen 'verstoring van het landschapDat is de reden waarom de ZMF op de ene locatie meer aanleiding ziet om wel of niet tegen hoogbouw te ageren, of om deze zelfs te promoten. Het feit dat de Belgen er spijt van hebben hun kust ingepakt te hebben met beton heeft overigens veel meer te maken met het bouwvolume dan met de nokhoogte. (GvdK)

Wantij | 2004 | | pagina 11