'eeltje Jans symbool van overwonnen i atuur Peter Maas Het staat al van ver aangegeven. Grote ANWB-borden met daarop het woord Neeltje Jans in zwarte letters op een wit vlak. Dat kan niet missen, daar moet wat te doen zijn. En het is wat waard, want om alleen nog maar te mogen parkeren betaal je hier 3,20. Neeltje Jans, een toeristi sche attractie, maar ook misschien wel hét symbool van de door de mens overwonnen natuur. Op hoogtijdagen liepen hier hon derden mensen rond. Allemaal druk in de weer om de woeste Oosterschelde te bedwingen door middel van een halfdoorlatende dam. Toen dat geslaagd was, werd van het werkeiland terug natuur gemaakt. Bulldozerchauffeurs gingen onwennig grillige duintoppen en niet-egale duinpan netjes maken. Want natuur is niet vlak. Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap sloegen de handen ineen om deze nieuwe natuur niet alleen te behe ren, maar ook educatief uit te buiten. 19 WANTIJ juli'04 Minstens twee maal per maand worden geleide excursies georganiseerd. Steeds met een specifiek thema. Regelmatig halen duikers van de Nederlandse Onderwatersport Bond krabben, kreeftjes, verschillende soorten wieren, anemonen en slakken boven. Al dit moois wordt in bakken gedaan om het goed te kunnen laten zien. Maar wie denkt dat Neeltje Jans alleen maar zilte natuur kent met hooguit wat helmgras erbij, die doet het gebied toch tekort. Op 3 augustus bijvoorbeeld staat de excursie in het teken van insecten en op 10 oktober kun je genieten van Neeltje bij volle maan. Klagend en alarmerend Knalgele dotjes muurpeper pronken tus sen het bruinverdorde langbaardgras. Zebrarupsen belagen het jakobskruis- kruid. En natuurlijk, de onvermijdelijke zilvermeeuwen! Langs alle kanten houden ze je scherp in de gaten. Voortdurend kla gend en alarmerend en een enkeling die wel eens rakelings over je hoofd een schijnaanval inzet. Een visdiefje plonst van hoog uit de lucht in het stille water van de Mattenhaven. Bij laag water zie je hier de fraaie overgang van het heldergroen van de algen, boven aan het dijktalud, naar het donkerbruine of zelfs zwarte van de wieren. Alles blinkt in de zon. Op de weg ligt het bezaaid met kapot gesmeten schelpen van mossels en oes ters. Meeuwen of zwarte kraaien weten wel raad met het verdedigingsmechanisme van deze beesten. Dat is er niet op gebouwd om vanaf twintig meter hoogte neer te vallen op keihard beton of asfalt. De natuur is één grote moordmachine, maar laten we daar maar geen moreel oor deel over vellen. Degene die hier dat witte konijn achterliet, heeft in elk geval van die natuur niet veel begrepen. Thuis werd het waarschijnlijk plat geknuffeld, nu is het aan zijn lot overgelaten, een gemakkelijke prooi die het waarschijnlijk geen dag uithoudt Voor excursies op Neeltje Jans, zie: www.zmf.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie.

Wantij | 2004 | | pagina 19