De groenblauwe oase op eigen kracht |ɧp Natuur en landschap leveren harde pegels op dDe ZMF wil haar bijdrage leve ren aan de discussie over de toe komst van Zeeland. Twee belang rijke provinciale beleidsthema's zullen de toekomst van Zeeland gaan bepalen: wel of geen WCT én het nieuwe Omgevingsplan. Het debat over deze onderwerpen leeft sterk hebben we de voorbije tijd gemerkt. De PvdA heeft dis cussieavonden gehouden. Groen Links kwam met een eigen visie op het Omgevingsplan. Ook de discussieavonden van de provincie over dat plan werden goed bezocht. Op haar website www.zmf.nl heeft de ZMF haar reactie op het Omgevingsplan gezet. Op dit moment wordt een economische structuurvisie ontwikkeld voor de groenblauwe oase. Waarde natuur Om daar een begin mee te maken nodig de de ZMF onderzoekers Tom Bade (KPMG) en Helena Berends (Regenboogadvies) voor de ledenvergade ring uit met de opdracht: Schets de eco nomische perspectieven voor Zeeland. Wat opviel was dat beide onderzoekers met een zelfde boodschap kwamen: de natuur heeft een belangrijke waarde voor '1^ 'S- de regionale economie. En die waarde blijkt veel groter dan steeds is veronder steld. Toeristen leveren niet alleen geld op. Ook de effecten van hun aanwezig heid op andere sectoren is groot, zoals op de horeca, de handel, de dienstverlening en de bouw. Het bedrag dat met die bezoekers binnen komt wordt daardoor anderhalf maal zo groot. Zo berekende Berends dat het totaal van de toeristische bestedingen in de Brabantse Kempen 180 miljoen euro is. Met het vermeerderingsef fect komt dat neer op 270 miljoen euro. Investeren in de kwaliteit van het Zeeuwse landschap. Foto's: Jaap Wolterbeek. En hoe groter de verwevenheid tussen de sectoren, hoe meer extra geld die beste dingen per saldo opleveren. Groene gebieden en dus ook de groenblauwe oase blijken geld aan te trekken. Voor Zeeland ontvouwt zich een duurzaam eco nomisch en ecologisch perspectief. Want juist in onze provincie kunnen ecologie en economie nauw samengaan. De Zeeuwse ontwikkeling staat op een kruispunt. Kiezen ■I - \r"" we de komende jaren voor de economie van de grote havens en industrie? Of maken we een keuze voor de eco nomische kansen in de groenblauwe oase? De ZMF kiest niet voor ontwikkelingen zoals in de Randstad, maar voor een economie die past bij de Zeeuwse rust en ruim te, bij het Zeeuwse landschap en de natuur. Natuur levert harde pegels op. Dat bleek uit de inleidingen van twee onderzoekers tijdens de ZMF-ledenvergadering in mei. 3 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 3