mm 'mm Waarde van natuur voor economie groter dan gedacht. Kapitaal Ook in de discussies die de provincie organiseerde over het nieuwe Omgevingsplan kwam heel duidelijk naar voren dat Zeeland zich met natuur, stilte, ruimte, landschap en duisternis onder scheidt van de verstedelijkte en industri ële gebieden, die in een hoefijzer rondom Zeeland liggen. Tijdens de debatavonden bestreed niemand dat deze waarden het Zeeuwse kapitaal vormen. Een investeer der zal er wel voor waken om in te teren op zijn kapitaal. Een verstandige zaken man/vrouw zal de rente gebruiken voor de economische impulsen, zo werd beaamd. Bedrijvigheid die het kapitaal van deze Zeeuwse waarden aantast of zelfs opeet, helpt de toekomst van de Zeeuwse economie om zeep. Een Westerschelde Container Terminal (WCT) bijvoorbeeld, die schadelijke effecten heeft op natuur, leefomgeving en landschap, past dan ook niet in een duurzaam ecologische en eco nomisch perspectief. Cijfer De ZMF kiest voor de economische kan sen die de groenblauwe oase biedt. Daar staan we niet alleen in. Recentelijk hield Omroep Zeeland een enquête onder de Zeeuwse burgers over de toekomst van Zeeland. Zo moest een rapportcijfer wor den gegeven voor de sectoren die het waard zijn om in te investeren. Opvallend is de industrie met 5,5 het laagste cijfer heeft en dat natuur en landschap met 7,6 het hoogst scoren. Dit beeld sluit aan bij andere trends die onderzoekers Bade en Berends schetsten. In gebieden als de Delta is er vraag naar natuur voor de recreatie- en de zorgsector. Met natuur kan op meer manieren geld verdiend wor den. Neem alleen al de groeiende vraag van burgers naar natuurlijk en landelijk wonen. Recreatie Omdat een renderende recreatie een hele boel andere sectoren economisch mee trekt, pleit de ZMF er voor om in Zeeland tot een duurzame recreatiesector te komen. Daarvoor is investeren in kwaliteit hard nodig. Dat kan onder meer worden bereikt door de ombouw van campings naar parken met recreatiehuizen. Natuurlijk alleen op die plekken waar natuur en landschap er niet onder lijden. Berekend is dat de omzetting van een campingbedrijf van 900 tentplaatsen naar een park met 300 huizen een forse kwali teitsimpuls oplevert. Zo n omzetting levert bovendien een hoop werkgelegenheid op. Er komen 80 tot 100 extra banen uit voort. Enkele omzettingen leveren even veel directe werkgelegenheid op als de WCT. Ook kunnen er stimulansen uitgaan van vernieuwingen als het doortrekken van de tramlijn die nu langs de Belgische kust loopt tot aan Breskens, of het ont wikkelen van Domburg tot kuur- en cul tuuroord. Investeringen Andere kwaliteitsimpulsen zijn investerin gen in landschap en natuur. Het plan van het Zeeuwse Landschap, Landschapsbeheer Zeeland en de recre atiesector om met een grote heggenaan- plant de oude tuin van Walcheren weer te laten opbloeien, is een goed voorbeeld. Nog zo n voorbeeld is het Plan Waterdunen bij Breskens (zie blz. 7 en 8 in deze Wantij). Ook de aanleg van een landschappelijk netwerk kan een impuls opleveren (zie het volgende artikel). Momenteel is het Zeeuwse landelijke en agrarische gebied amper ontsloten. Met fiets- en wandelpaden en kanoroutes zal de beleving van het Zeeuwse landschap flink toenemen. Streekproducten Verder kan de groen blauwe oase een zet krijgen met het bevorderen van de groot schalige teelt van streekproducten (zie de rubriek Consument) en de diversificatie in de economische dragers voor de land bouw. Ook duurzame landbouw biedt een kans, evenals verschillende vormen van zorg op het platteland of in de stad waar zorg en cultuur dichtbij elkaar liggen. Al deze ideeën zal de ZMF bin nenkort publiek maken. Het doel is om de Zeeuwse politiek te overtuigen dat de groenblauwe oase op eigen kracht een econo misch perspectief biedt Tjeu van Mierlo is directeur van de Zeeuwse Milieufederatie. "bsïKÏH'S SSl IMjBnV li Ti [j lal F" Si* I iM/i «Bljto HSm WW/'"" 4 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 4