Wie wint de strijd om de Speelmansplaten? Jetski of rosse grutto? Jan-Eelco Dijk Zeeland als groenblauwe oase, het klinkt zo idyllisch. Maar in die oase kunnen natuur en economie elkaar aar dig voor de voeten lopen. Neem de Speelmansplaten bij Tholen. Een doortastende ondernemer heeft grootse plan nen. Je kunt er met jetski's varen en op de landtong racen met vierwielige motoren (squads) en paintball spelen. Soms overnachten er toeristen in het gebied. Maar dat is slechts een begin. Volgens de jongste plannen moeten er ook trekkershutten, een kampeerterrein en een groot res taurant komen. Helaas voor de zakenman liggen de Speelmansplaten midden in een uiterst waardevol natuurgebied. De omliggende wateren worden beschermd op basis van de Vogel- en Habitatrichtlijn van de Europese Unie. Rond het gebied komen in de Oosterschelde, het Markiezaatsmeer en in het Zoommeer tal van beschermde vogelsoorten voor. Het recreatiegebied ligt bij een hoogwater- vluchtplaats waar onder andere scholek sters, tureluurs, wulpen en rosse grutto's massaal komen rusten. Onderzoek van de plaatselijke natuurvereniging toont aan dat de activiteiten op de Speelmansplaten de vogels nu al flink verstoren. Vergunningen De Natuurvereniging Tholen trok aan de bel bij de gemeente. Voor de squadbaan en het paintballterrein zijn geen milieu vergunningen verleend, terwijl die wel verplicht zijn. Gezien de strenge bescher ming van het gebied is het maar de vraag of die vergunningen kunnen worden afge geven. Omdat de gemeente niet reageer de, stapte de Natuurvereniging naar de Raad van State. Inmiddels heeft die de gemeente gedwongen op korte termijn een milieuvergunningprocedure te star- La waaisporten De Natuurvereniging constateerde ook dat veel activiteiten in strijd zijn met het gel dende bestemmingsplan. Daarin staat dat op de platen alleen waterstaatswerken mogen worden gerealiseerd. Er is een nieuw bestemmingsplan in de maak waar in dagrecreatie mogelijk wordt, maar lawaaisporten en overnachtingen uitgeslo ten zijn. Aanleiding voor de vereniging om ook om handhaving van het bestemmings plan te verzoeken. Als er niet op korte ter mijn zicht is op legalisering van een onwettige situatie, heeft een gemeente - volgens vaste jurisprudentie - in beginsel de plicht tot handhaving. En van zicht op legalisering is geen sprake nu het nakende bestemmingsplan de omstreden activitei ten uitsluit, aldus de Natuurvereniging Tholen. Rust En deze procedures gaan alleen nog maar over de bestaande activiteiten. De Natuurvereniging houdt haar hart vast als er straks trekkershutten en kampeerfacili- teiten komen. Nu ontvluchten de vogels op een drukke zomerdag al de Speel mansplaten. Straks zullen toeristen moge lijk ook 's nachts de rust in het gebied ver storen. De Natuurvereniging nam een eco logisch adviesbureau in de arm om te laten beoordelen of de plannen wel in overeenstemming zijn met de Vogel- en Habitatrichtlijn. De conclusie van de deskundige is duidelijk: de schade die aan de natuur wordt toegebracht is zo groot dat intensieve recreatie op de Speelmansplaten op gespan nen voet staat met het Europese recht. Wat de Natuurvereniging betreft roept de gemeente een halt toe aan de plannen. Maar vin den de Thoolse bestuurders ook dat op deze plek in de groen blauwe oase de natuur voorrang moet krijgen boven de economie? Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij bel Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 9 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 9