Politici moeten kiezen: het twee sporenbeleid leidt nergens naar" Recreatieondernemer Twan Vermeulen: n "Je moet uitstralen wat je wilt zijn. Imago is heel belangrijk. Willem de Weert "Na Bergen op Zoom wordt het licht,zeggen ze op weg naar Walcheren. Vandaag klopt het. De wind jaagt de wolken van de hemel en het wordt helder. Net zo helder als de standpunten van Twan Vermeulen, recreatieonder nemer en mede-eigenaar van camping De Pekelinge in Oostkapelle. Hij windt er geen doekjes om: "De Zeeuwse politiek moet ophouden met pappen en nathouden. Ik geloof niet in het tweesporenbeleid. Dat alles naast elkaar kan. Bedrijfsmatig heb ik geleerd dat je doelen moet stellen en keuzes moet maken. WWat hem betreft vóór de groen blauwe oase. ook uit eigenbelang, want voor een recreatieondeme- mer is het Zeeuwse imago van lucht en licht goud waard. Een groot deel van zijn gasten is Duitser. Ze komen uit het Ruhrgebied voor de frisse lucht naar zijn camping. Het wisselvallige weer speelt voor hen geen rol. 'Es gibt kein schlechtes Wetter, nur schlechte Kleider.zeggen ze. Vermeulen: "Als mijn gasten, over de A 58 op weg naar hier, enkel bedrijventerrei nen, koeltorens en containers zien, is dat geen goede entree. Dat geeft geen vakan tiegevoel. Zeelands imago is kwetsbaar." Groen imago Als de politiek, anders beslist? "Jammer dan. Als er maar gekozen wordt voor één van de twee sporen. Dan maar wonen en werken in een mainport. Maar iedereen een beetje zijn zin geven, zoals de politiek nu doet, helpt Zeeland niet verder. Van alles een beetje, dat wordt samen niks. Dan wordt Zeeland tweede keus. Zijn we geen echte mainport, maar ook geen echte groenblauwe oase. Dan is het alle maal net niet. Als je iets doet, moet je het goed doen. Dat streef ik ook in ons bedrijf na. Camping De Pekelinge staat voor een groen imago. De kampeerplaatsen zijn ruim, onlangs uitgebreid van 80 naar 120 m2 per plek. Het centrum van de cam ping, waar geen tenten en caravans staan, is met ca. 3 hectare ook heel ruim, dat zie je nergens. Op de daken van de toiletge bouwen liggen zonnepanelen. Bij de receptie hangt de milieubarometer als sig naal voor wat we nastreven. Het is een gevoel dat ik mijn klanten wil meegeven. Je moet uitstralen wat je wilt zijn. Imago is heel belangrijk." Lange tafel Twan Vermeulen gruwt van de lange tafel die hij vaak bij politiek overleg tegenkomt. "Om de tafel zitten twintig mensen met heel verschillende belangen. Die mogen hun zegje doen. Vervolgens probeert de wethouder of gedeputeerde iedereen voor een deel zijn zin te geven: het poldermo del. Politici moeten niet mixen, maar kie zen. Ik heb toch niet op iemand gestemd omdat hij zo goed belangen kan afwegen? Je stemt op iemand omdat hij of zij ergens voor staat. Als je kiest voor de groenblau we oase, dan kies je niet voor de WCT. En andersom, als je voor de WCT kiest, maak dan van Zeeland ook echt een haven- en industriegebied zoals Rotterdam of Antwerpen. Dan heb je een duidelijk imago." Landgoed Twan Vermeulen heeft ook moeite met de lange tijd die politiek nodig heeft. Als voorbeeld noemt hij het plan voor de aan leg van een landgoed bij zijn camping. "Toen het ministerie van LNV met de mogelijkheid kwam voor de aanleg van nieuwe landgoederen, ben ik daar met een collega aan gaan werken. Walcheren telde vroeger heel veel buitenplaatsen. We ontwikkelden een prachtig plan, in de Engelse landschapsstijl. Het duurde 7 jaar voordat het streekplanbeleid (1997) via het Gebiedsberichte beleid Walcheren 2000+ naar een bestemmingsplan is ver taald. Het bestemmingsplan is er overi gens nog niet. De tijdlijn van rijksbeleid naar gemeente beslaat ongeveer 10 jaar. Maar in onze sector wordt de cyclus van een productleven steeds korter. Dit bete kent dat beleid al achterhaald kan zijn voordat het is geconcretiseerd. Toen we dan zover waren, bleek de subsidie, waar op een deel van de financiering gebaseerd was, inmiddels afgeschaft. Het heeft mij geleerd dat je als ondernemer niet op de overheid kunt vertrouwen." Decor Waarom is Zeeland als groenblauwe oase zo belangrijk voor een recreatieonderne mer? Vermeulen: "De groep echte natuurlief hebbers die voor de planten en de vogels komt, is heel klein. De groenblauwe oase is voor een deel decor. Niet alle recrean ten maken functioneel gebruik van het landschap zoals watersporters en winter sporters doen. Vaak is het landschap de 12 WANTIJ oktober '04

Wantij | 2004 | | pagina 12