"In die grote schuren kun je heel wat woningen kwijten op zo'n erf ook." Luxueus wonen aan het water is populair. Zie het Goese Meer. Bos Hij vervolgt: "Ik zie ook wel wat in wonin gen in het bos. Dat voldoet weliswaar niet aan de voorwaarde van bouwen binnen een bestaande kern, maar je kunt daar wel iets moois van maken. Natuurlijk niet in een bestaand bos, dat krijg je niet voor elkaar, maar in nieuw aangelegde bossen. Dat is uiteraard mooi voor wie er woont, maar daar is ook landschappelijk best wat van te maken. Op het platteland is er nog veel meer mogelijk, nu er menig boerderij vrijkomt. In die grote schuren kun je heel wat woningen kwijt, en op zo'n erf ook." Permanent bewonen Sas weet nog een gemakkelijke manier om meer bewoners aan te trekken. "Hef het verbod op het permanent bewonen van recreatiewoningen op. Dan heb je extra bewoners zónder te hoeven bouwen. Dit is een voorbeeld van het anders benutten van bestaande bouw." Dat heeft de voor keur van Maarten Sas. "Vervolgens kun je bestaande bouw aanpassen, en als er dan nog een tekort is zet je nieuwbouw weg. Die volgorde zal de ZMF wel aanspreken." Provincie Bij dit alles ziet Sas ook een rol voor de provincie. Dat betreft het toewijzen van te bouwen woningen en het versoepelen van sommige regels. Dus het komt goed uit dat de gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, Harry van Waveren, aangeeft dat het provinciaal college de visie "Zeeland Woonland" deelt. De provincie heeft onlangs haar beleid neergelegd in de Woonvisie, en ook daarin wordt ruimte gemaakt om senioren naar Zeeland te halen. Ook wat de manier waarop betreft, vinden de provincie en de ZMF elkaar: het zal voor tenminste de helft moeten komen van "herstructurering". Dus geen weilan den volbouwen maar het vervangen van bestaande bebouwing. Van Waveren noemt een paar voorbeelden: een nieuwe toe komst voor de verouderde recre atiecomplexen nabij Domburg en de chique nieuwbouw op het ter rein van het voormalig gemeente huis in Haamstede Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 17 WANTIJ oktober'04

Wantij | 2004 | | pagina 17