"Containterterminal te gemak zuchtige oplossing" Ad Phermambucq, coördinator Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling: Ad Phernambucq De gemakkelijkste weg om de werkgelegenheid in Zeeland op middellange termijn met zo'n 1000 tot 2000 arbeids plaatsen uit te breiden is het aanleggen van de WCT. Voorwaarde is wel dat de ontwikkeling van daaraan gekoppelde logistieke diensten ook de ruimte krijgt die ze ongetwijfeld zal vragen. Zeeland distributieland is een gemakkelijke optie. Dat is mijn eerste en overheersende conclusie na het lezen van 'Licht op Zeeland'. Ik zie de ongeduldige investeerders en exploitanten al tijden verkrampen in de startblokken. Als het hek van de dam is (lees: als de Raad van State deze keer geen roet in het eten gooit) kan maagdelijk Zeeland eindelijk worden inge lijfd. Waarom moeilijk doen als het makke lijk kan? Morele plicht Er zijn heel goede redenen om niet voor een WTC en de ontwikkeling van een logistiek knooppunt te kiezen. De prijs is te hoog: het gaat om de Zeeuwse maagde lijkheid, om het behoud van de groen blauwe oase. Om de unieke geografische positie van een relatief rustig en buitenge woon mooi gebied in één van de meest dichtbevolkte en volgebouwde regio's van de wereld. Zo'n schaars goed neemt alleen maar in waarde toe als de omge ving nog drukker, nog voller, nog hecti- scher wordt. Eigenlijk hebben we een morele plicht om dit gebied met al zijn kwaliteiten met hand en tand te verdedi gen. Niet alleen vanwege de vogeltjes en de plantjes, maar vanwege het behoud van de menselijke maat. In alle toonaarden hebben de tegenstan ders van de WCT de kwaliteiten van de groenblauwe oase bezongen. Daarover is door anderen dus al genoeg gezegd. En voor wie wil luisteren, gaat het om veel meer dan het behoud van het fossiele strandje aan de Kaloot. Goede zet De ZMF heeft met de opdracht aan KPMG om eens door te rekenen of er voldoende muziek zit een economische ontwikkeling zónder WCT een goede zet gedaan. Niet alleen laat de ZMF zien bereid te zijn over de muren van haar klassieke werkterrein heen te kijken; de studie geeft ook een antwoord op de vraag welke alternatieve mogelijkheden er zijn voor nieuwe werk gelegenheid. Met ruim 1000 FTE komt het resultaat van de doorberekening in de buurt van de werkgelegenheid scheppen de kracht van de WCT. In die zin kan de ZMF met dit rapport in handen de discus sie aan dat de WCT niet nodig is voor de Zeeuwse economie. Gemakzuchtig Die 1.047 volledige arbeidsplaatsen die KPMG becijfert, zullen er niet zomaar komen. Zo veel is wel duidelijk. 'Licht op Zeeland' geeft met de opgenomen actie plannen aan, dat er (veel) werk aan de winkel is. Ook, of juist voor de Zeeuwse bestuurders. In die zin is een keuze voor een WCT veel gemakkelijker, gemakzuch tig zou ik haast zeggen. Weg dus met de gemakzucht. Zeeland heeft behoefte aan ondernemende bestuurders met ambities die de unieke kwaliteiten van Zeeland niet afbreken maar versterken. Niet kopiëren maar creatieve ontwikkelingen najagen. Zeeland is nergens te klein voor. Ondertussen blijf ik mij afvragen voor wie we die nieuwe werkgelegenheid aan het scheppen zijn. Voor al die Nieuwe Zeeuwen die zich naar Zeeland laten lok ken door de 'Welkom-in-Zeeland' campag ne? Voor al die jonge Zeeuwen die voor een opleiding buiten Zeeland kiezen? Wat moet ik met de hartenkreten van Zeeuwse havens en indus trieën die na het uitstromen van de babyboomers een krapte aan personeel vrezen? Volgens mij is dit één van de meest onderbelich te vragen in het hele debat Ad Phernambucq is coördinator Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. "We hebben een morele plicht om dit gebied met al Foto: Jaap. Wolterbeek. mmz- -v.„ zijn kwaliteiten met hand en tand te verdedigen." 11 WANTIJ oktober '04

Wantij | 2004 | | pagina 11