samenvatting Zeeland staat op een kantel- punt. De sterke vergrijzing biedt kansen omdat een grote koopkrachtige doelgroep ont staat. Foto: Jaap Wolterbeek Trends Vervolgens zijn de trends in onze maat schappij onderzocht:'Wat komt er op ons ai?' Iedere trend biedt kansen en belem meringen. Vastgesteld werd dat een aantal maatschappelijke trends meer kansen biedt voor Zeeland dan andere. Zo biedt schaalvergroting aanknopingspunten voor de sector toerisme en recreatie (kwaliteits impuls en promotie). Regionalisering stuurt aan op het verder uitbouwen van het "groenblauwe" profiel van Zeeland, zodat het onderscheidend vermogen wordt vergroot. Sterke kanten van Zeeland zoals rust, ruimte, groen en water moeten naar voren komen. Het moet ple zierig zijn om in Zeeland te wonen, wer ken en recreëren. De trend tot globalise ring betekent voor de industrie dat men zich moet gaan richten op activiteiten die een toegevoegde waarde bieden, aange zien het eenvoudigere werk verdwijnt naar andere landen. Het innoverende karakter van de industrie is daarom van groot belang. Vergrijzing De sterke vergrijzing biedt kansen omdat een relatief grote koopkrachtige doel groep ontstaat. Onderzocht zou moeten worden hoe ingespeeld kan worden op deze markt, met betrekking tot de aspec ten zorg, woningbouw en recreatie. De vraag naar zorg zal naar verwachting toe nemen, waardoor ruimte ontstaat voor het scheppen van extra werkgelegenheid. De samenstelling van de vraag naar woningen zal door de vergrijzing ook veranderen. De bouwnijverheid kan hierop inspelen door te voorzien in nieuwe woonconcep- ten. Daarnaast is er de stijgende vraag naar woningen in het duurdere koopseg ment en de middelhoge huurklassen. De recreatieve sector zal zich op deze groei ende doelgroep moeten richten wil hij de kansen van deze trend volledig benutten. Voor andere sectoren, met name de indus trie, kan vergrijzing problemen opleveren doordat kennis vertrekt en er gezorgd moet worden voor bedrijfsopvolging en de instroom van jonge werknemers. Natuurlijk zijn de trends niet los van elkaar te zien. Een extra impuls voor de ontwikkeling van de zorgsector is de aan dacht voor gezondheid en schoonheid. De trends 'meer aandacht voor het welzijn ten opzichte van de welvaart' en 'minder tijd, meer geld' zullen een stimulans geven aan de sector toerisme en recreatie. De groenblauwe setting van Zeeland kan in veel gevallen ondersteunend zijn bij het inspelen op verschillende trends. Tweesporenbeleid Vervolgens hebben we de vraag gesteld: 'Waar willen we met Zeeland naar toe?' In deze fase zijn scenario's uitgewerkt die als basis kunnen fungeren voor het concept van een groenblauwe oase. Daarbij is uit gangspunt dat de economische strategie minstens even competitief, zo niet compe titiever moet zijn dan het huidige beleid. Het werd dus tijd om keuzes te maken. Naar onze mening kan het huidige twee sporenbeleid van Zeeland (transport ener zijds en recreatie en toerisme anderzijds) op termijn niet samengaan. En deze ter mijn is niet eens de lange termijn. Wij zijn bovendien van mening dat het huidige beleid deze balans niet heeft en dat daar bij impliciet wordt gekozen voor 'Zeeland Distributieland'. In dat geval zal dit echter direct gevolgen hebben voor de assets' van de provincie (rust en ruimte) en de sectoren die daarop gegrondvest zijn. Verder verstedelijken Concreet: aanleg van meer infrastructuur en meer wegen, zal niet alleen versneld leiden tot het dichtslibben van de wegen, maar uiteindelijk ook tot het verder ver stedelijken van Zeeland en het daarmee verzwakken van bijvoorbeeld de positie van de provincie als toeristische parel. Dit zal leiden tot dalende werkgelegenheid in met name de toeristische sector, terwijl 6 WANTIJ oktober '04

Wantij | 2004 | | pagina 6