Veranderend landschap Traject 3: Veerse Dam - Veerse Meer - Veere - Arnemuiden Gerda Spaander Op bezoek bij Peter Henderikx Peter Henderikx is emeritus hoogleraar. Hij werd 64 jaar geleden geboren in Goes. Hij stu deerde geschiedenis in Amsterdam, studeerde af op Walcheren, en publiceerde er ook over. Hij doceerde aan de Universiteit van Amsterdam en had als leeropdracht 'Nederzettingsgeschiedenis van de Nederlanden in de Middeleeuwen'. De band met Zeeland bleef, o.a. door een vakantiehuis in Vrouwenpolder. Tien jaar geleden kocht Peter Henderikx in het monumentale Veere een idem dito huis, al van verre herkenbaar aan de travalje. Een greep uit zijn huidige historische bezigheden: het schrijven van een boek, samen met ande ren, over de geschiedenis van de Abdij in Middelburg, de geschiedenis van Schieland, het voorzitterschap van de Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief en van de Stichting Veere. Hij haalde pas in 1996 zijn rijbewijs, en blijkt ook nog ZMF-lid te zijn. Peter Henderikkx Foto: Gerda Spaander 0 Colijnspj .Wissenkerke Een aantrekkelijke manier om te wandelen van het noor den naar het oosten van Walcheren is de route 'de Reede van Middelburg', van de Veerse Dam naar Arnemuiden, en ook nog goed bereikbaar met bus 133 en de stoptrein. 1Veerse Dam Het vertrekpunt is de aanzet van de Veerse Dam. Het traject zal snel rustig worden, maar hier zitten we nog volop in het lawaai van de N57. De weg, die zijn oor sprong grotendeels heeft in kreekruggen, is flink uitgegroeid. Maar volgens de pro vincie is de weg nog niet breed genoeg. Om onveiligheid en verkeersoverlast tegen te gaan en om de doorstroming te bevor deren moet deze weg vanaf hier tot de A58 worden verbreed en voorzien van ongelijkvloerse kruisingen. Volgens de laatste planning duurt het werk van 2007 tot 2010. Bewoners van de dorpen in de buurt zien vooral de nadelen: meer lawaai, een aantal doodlopende wegen weinig aansluitingen en een visuele barriè re. Ze zijn bang dat de aangepaste weg veel vrachtverkeer aan zal trekken, de pro vincie ontkent dat dit de bedoeling is. De bewoners hebben zich verenigd in het Platform N57 (zie ook blz. 18). 2. Veerse Meer We lopen langs het Veerse Meer. Aan de landzijde blijkt er een soon grens te lig gen boven Serooskerke en Veere. Volgens Henderikx ligt er ten zuiden van die grens het 'oudland', waarvan de percelen geen duidelijke richting hebben. De noordelijk ste kilometers zijn 'nieuwland - al stam men ze uit de 12e en 13e eeuw. Stukje bij beetje werd het aangeslibde land daar ingepolderd (Vrouwenpolder en verschil lende andere polders) Op de huidige kaart van Walcheren is het verschil alleen te zien voor de oplettende kijker, o.a. door de verhouding akkers/grasland. Het verschil is wel goed te zien in de Historische Atlas van Zeeland, die Peter Henderikx er thuis bij pakt (1). De wandeling voert hier ook langs de Ooster-Nieuwlandpolder, waar een natuurontwikkelingsproject wordt uitge voerd. Onze historicus heeft er hier geen moeite mee, maar op andere plaatsen soms wel: 'Ik ben niet enthousiast over de veranderingen in de Beekhoekspolder bij Vrouwenpolder. Dat is een typisch 14e- eeuwse polder-, altijd voornamelijk akker land geweest. Overigens is daar de drei gende uitbreiding van camping De Zandput pas echt erg! En ook de geplande afgravingen in de buurt van het Brigdamse padje zullen wel aardig zijn voor de natuur, maar uit cultuurhistorisch oog punt kan het beter blijven zoals het is." Nog meer geschiedenis. Op heel Walcheren zijn vanaf 1700 talloze landgoe deren aangelegd. Is het aantal landgoede ren nu op twee handen te tellen, vroegere kaarten laten zien dat Walcheren bezaaid was met hoven en kastelen, waarvan het 10 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 10