Er zijn in vroegere tijden flinke ingrepen in het landschap gedaan. ontwerp meestal totaal los leek te staan van bestaande structuren. Ook toen waren er verschillende opvattingen over de gewenste grondwaterstand: de boeren wil den die (zoals ook nu nog) lager hebben dan de kasteelheren. Maar de rijken won nen. Na zo n anderhalve eeuw verging die glorie, en nu is er maar weinig meer van dat moois te zien. Het Veerse Meer bestaat ruim 40 jaar in zijn huidige vorm. De tijden veranderen, er worden andere eisen gesteld: meer recre atie, meer natuur, óók een betere bereik baarheid en ook nog landbouw. In de con- cept-Gebiedsvisie Rondom het Veerse Meer zien we de volgende plannen voor het gebied Veerse Dam - Veere - Arnemuiden: opknappen van de oevers, meer aanleg steigers (wellicht) recreatief gebruik van hoger gelegen buitendijkse gebieden meer familierecreatie bij de aanzet van de Veerse Dam, verblijfsaccommodatie deels in het water ('botel') Arnemuiden weer aan het water via een verbinding met het Veerse Meer. kleinschalige bosuitbreiding rondom Veere zouter water in het hele Veerse meer Uitvoering van de plannen levert in ieder geval meer wandelmogelijkheden op. 3. Veere We naderen Veere met z'n magnifieke sky line: Campveerse Toren, (voormalig) stad huis, de Grote Kerk en de molen. De glo rie van Veere is nog lang niet vergaan. Mijn gids wijst op elementen die anders wellicht niet opgevallen zouden zijn: de uitbouw van Veere in het Veerse Meer, de recycling van afgebroken huizen in vele tuinmuren, de wateropvang van het dak van de Grote Kerk. Hij waarschuwt ook voor een paar nieuwbouwplannen. Volgens hem passen die totaal niet bij de schaal en het historische karakter van Veere. In de omgeving van Veere zijn er in vroe gere tijden flinke ingrepen in het land schap gedaan. Hebben de voornaamste routes vanuit Middelburg naar het noor den hun oorsprong in kreekruggen (N57), de weg van Middelburg naar Veere is getrokken langs een lineaal, evenals het Kanaal door Walcheren. Dat kanaal is ooit écht recht geweest, maar is later omgebo gen naar Veere, in een mislukte poging de stad meer scheepvaart-klandizie te bezor gen. De wandeling voert langs de oor spronkelijke monding van het kanaal. Blikkendijk Arnemuiden Foto: Jaap Wolterbeek 4. Arnemuiden Waar we nu nog in alle rust voorbij Veere naar Arnemuiden lopen en Middelburg af en toe in de verte herkennen aan de Lange Jan, zou dat in de toekomst wel eens kunnen veranderen. In de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 is voor het gebied tussen Middelburg, Arnemuiden, Oranjepolder, het Veerse Meer en Veere gedacht aan de bouw van 1500 woningen, ingebed in waterplassen, rietvelden, kreken met eilanden en ook nog bos. Middelburg in en aan het water, maar in Kleverskerke zien ze dat niet zit ten. Wat vindt een historicus van deze en ande re veranderingen in het landschap? Peter Henderikx: "Veranderingen zijn van alle tijden. Maar tegenwoordig gaat het wel heel snel. Dat hangt ook samen met de bevolkingstoename. In de 11e en 12e is de bevolking op Walcheren zeer sterk gegroeid daarna is de bevolking eeuwen lang vrij stabiel gebleven, soms zelfs afge nomen." "Maar de laatste eeuw is het wel heel hard gegaan. De plannen voor Middelburg zijn echt mega lomaan te noemen. Door over Kleverskerke heen te walsen komt de stad aan het water te lig gen. Weliswaar zijn de historische structuren daar al voor een flink deel uitgepoetst, maar er gaat toch iets verloren." Horeca onderweg: Bij punt 1: Restaurant op de dam. Bij punt 3: Diverse gelegenheden in Veere Vóór punt 4: Als ze aanwezig is zet mevr. Kodde van de boerderij/minicamping aan de Blikkendijk ten noorden van Arnemuiden met plezier een kop koffie/thee voor de dorstige wandelaar. U mag aanbellen. Voetnoot: (1) Zeeuwse Historische Atlas, Robas Producties; 1989, blz. 615/616. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 11 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 11