Hoe makkelijk het is om een te stelen landschap 20 jaar Planologiewerkgroep Walcheren unaer ae leaen Jan Moekotte Luud Persijn was van meet af aan betrokken bij de een plek waarvan we dachten: hier klopt iets niét. Die grond groeven ze weg in Arnemuiden voor de aanleg van een nieu we wijk." Planologiewerkgroep Walcheren, die in 1984 werd opge richt. Eerst als lid, later als voorzitter. De voorloper van de ZMF organiseerde in die tijd in alle Zeeuwse regio's cursussen planologie "opdat de deelnemers later de bescherming van het landschap ter hand zouden nemen. Snel reageren Persijn, ingevoerd in de materie van ver gunningen, zocht uit of de gemeente Middelburg wel de vereiste aanlegvergun- ning had. "Dat bleek niet het geval. De stort was in strijd met de daar geldende voorschriften. De gemeente erkende al snel dat ze fout zat en zocht een andere oplossing. Dat je snel moet reageren ondervonden we toen een stukje van het Beroepshalve houdt hij zich als pro vincieambtenaar nog een paar maanden bezig met het verlenen van milieuvergunningen. Dan gaat hij met prepensioen en keert terug naar zijn geboortegrond, het dekzand van Koewacht. Zijn composthoop van de volkstuin verhuist mee naar Zeeuws- Vlaanderen: "Daar zit leven in, arbeid en Walcherse klei natuurlijk." Oorlog Hij heeft om zich heen het gevecht om de ruimte zien woeden. De planologiewerk groep won een enkele slag, maar verloor in de ogen van Persijn de oorlog. Hij heeft dus niet kunnen verhinderen dat Middel burg fors groeide, dat de veldleeuwerik verdween waar een bedrijventerrein werd aangelegd, dat de kleine zwaan het veld ruimde voor een nieuwe woonwijk. Heeft hij het landschap wel beschermd? "Onvoldoende", zegt Persijn zonder aarze ling. "We hadden meer moeten doen, mis schien ook meer kunnen doen, maar eco nomische krachten zijn zo groot. We heb ben vaak onze agenda laten bepalen door wat er om ons heen gebeurde." Successen Wat ziet hij, bescheiden man, als succes sen? "Dat we, samen met de dorpsvereniging van Nieuw- en St Joosland de komst van een grote varkensboer hebben tegenge houden; dat we die roze invasie op Walcheren konden stoppen. En dat we samen met andere natuurverenigingen het onzalige plan van het havenschap Vlissingen voorkomen hebben. Dat wilde het schor bij Rammekens volgooien met havenslib. Afgelopen zomer zagen we dat in opdracht van de gemeente Middelburg bij Kleverskerke grond gestort werd op heggenlandschap werd omgeploegd bij Kleverskerke. Daar waren we er niet meteen bijDoor de lakse houding van de toenmalige gemeente Arnemuiden heeft het jaren op onze agenda gestaan. Uiteindelijk is het geploegde stuk weer ingezaaid met gras en zijn er struiken teruggeplant." Persijn maakt de balans op: "Walcheren is veel rust en ruimte kwijtgeraakt. Die is opgeofferd aan de aanleg en uitbreiding van bedrijventerreinen, van nieuwe woonwijken en grotere vakantie parken. Ik heb in mijn directe omgeving gezien hoe makkelijk het is om een landschap te ste len" Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 16 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 16