Tuin van Zeeland wil vooroorlogs pracht Walcheren terug Het vooroorlogse Walcheren moet prachtig zijn geweest. Een kleinschalig, besloten landschap met doorkijkjes, hagen langs weilanden en akkerranden, een fijnmazig net van wegen en wegelingen beplant met abelen, essen, iepen met daartussen meidoornhagen, rijen knotwilgen in de weilanden, zware erfbeplantingen, kleurrijke boom gaarden en indrukwekkende landgoedbossen. Westkapelle Foto: Jaap Wolterbeek MÊÈïr :^- r .-v 1 Ieder jaar toverde de meidoorn het Walcherse groenbruine landschap in één keer wit. Het witte kleed van de Koningin der Zeeuwse hagen trok toeris ten van heinde en verre. Zoals er nu nog reisjes worden georganiseerd naar de bloeiende fruitbomen in de Betuwe was mei de maand om naar Walcheren te gaan. De inundatie van 1944 maakte in één klap een einde aan de vooroorlogse idylle, de Lustwarande, Gods liefsten Tuin. Een groot deel van de bomen en de wegbe- planting stond ruim een jaar onder water. In 1946 was Walcheren een kaal, boom loos eiland geworden, met her en der dode staken en stammen. Nescio, groot liefhebber van Walcheren, sprak over de Woestijn van Walcheren. Plant een Boom Maar onze ouders en voorouders legden het hoofd niet in de schoot. Een door bur gers opgerichte stichting Nieuw Walcheren organiseerde de actie 'Plant een Boom op Walcheren' waarbij men geld inzamelde voor de aanplant van bomen en struiken op het nagenoeg boomloos geworden eiland. De actie werd een groot en wereldwijd succes. Met hulp van land schapsarchitect Broerse, Staatsbosbeheer en niet te vergeten duizenden schoolkin deren werden in de naoorlogse jaren bijna een miljoen bomen en struiken geplant. Dankzij intensieve aanplant in de jaren 1947-1952 kreeg Walcheren iets van haar groene luister terug, zij het dat de beplanting zich nu voornamelijk bevond langs het - nog steeds - fijnmazige wegen net. Steller dezes (43) heeft goede herin neringen aan eindeloze fietstochten op autovrije zondagen in het voorjaar van 1973- De lucht was zwaar van de heerlijk geurige en overvloedig aanwezige mei doorn. lepziekte en bacterievuur In de jaren tachtig is Walcheren weer kaler geworden door de massale slachting onder meidoorns uit angst voor het over brengen van bacterievuur op perenbo men. Deze onterechte heksenjacht tegen de hier spontaan groeiende meidoorn en de massale uitbraak van iepziekte door het stopzetten van de gecoördineerde bestrijding begin jaren negentig sloegen samen met maatregelen (beplanting in binnenbochten werd verwijderd) in het kader van het project Duurzaam Veilig gaten in de eens zo rustieke groene tun nelweggetjes. Actie tegen kaalslag Kort nadat het Waterschap Zeeuwse Eilanden hagen ging rooien in het kader van het Groenstructuurplan, is in 2001 door particulieren de Stichting Tuin van Zeeland opgericht. De stichting voerde met succes actie tegen het omvormen van hagen en tegen het preventief rooien van gezonde meidoorns. Ook is in april 2004 een Meidoornmanifest voor een beter beheer van de hagen aangeboden aan het waterschap, opdat de meidoorn ook weer langs wegen kan bloeien. Stukjes Tuin van Zeeland Her en der op Walcheren zijn nog snip pers van de Tuin van Zeeland te bewonde ren. Het natuurgebiedje van het Zeeuws Landschap aan de Blikkendijk bij Arnemuiden en enkele met hagen omzoomde 'verloren weitjes' langs het Kanaal door Walcheren geven een indruk van het vooroorlogse Walcheren. Met rela tief weinig inspanning en vooral veel goede wil kan de Tuin van Zeeland weer tot bloei komen! De stichting Tuin van Zeeland wil bereiken dat het Walcherse natuurschoon liefdevol en op vak kundige wijze wordt beheerd en uitgebreid zodat Walcheren weer schittert als het Groene Juweel van weleer Meer informatie: www.tuinvanzeeland.nl Peter Fraanje is voorzitter van de Stichting Tuin van Zeeland. 17 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 17