Steek het duin over en je komt in een spectaculair landschap. 2. Valkenisse Terug het duin over komen we in de smal le bosstrook van Valkenisse. Hier werd tot begin jaren negentig nog aan waterwin ning gedaan. "Sindsdien zie je op verschil lende plaatsen dat het natter is geworden. Sommige stukken op het vroon staan soms blank." Er is hier iets vreemds aan de gang. Waar duingebieden door heel Nederland als zwaar beschermd natuurgebied bestem peld zijn en het eigendom en beheer zoveel mogelijk wordt overgedragen aan natuurbeschermingsorganisaties, gaat het hier anders! "Delta Nuts heeft een duinge bied van ongeveer 8 hectare verkocht aan een particulier. We zijn er niet helemaal gerust op wat er gaat gebeuren. Nu is het grootste deel hiervan nog openbaar toe gankelijk; er lopen wandelpaden door heen. Zal dat zo blijven? Ook de Stichting Duinbehoud pleit voor een zogenaamd uitsterlbeleid, dus op termijn minder of geen woonbestemming meer in het duin." (De ZMF heeft bezwaar aangetekend tegen de overdracht door Delta Nuts.) Het duingebied herbergt bijzondere natuurwaarden. De werkgroep Landschapsverzorging Walcheren doet op enkele plekjes in het duin maaiwerk. Door plaatselijk te verschralen ontstaan gunstige groeiomstandigheden voor het duinviooltje en dat is de waardplant voor de duinparelmoervlinder. Het is een zeer zeldzame vlindersoort waar recent nog maar zeer weinig waarnemingen van bekend zijn (2). 3. Zoutelande Door tot in Zoutelande, maar voor we bij het dorp zelf aankomen, beklimmen we de hoogste duintop die Nederland kent: 47 meter boven NAP! Op het moment dat we vanuit de binnenduinrand onze neus boven het duin uitsteken, worden we belaagd door een felle zandstorm die het ademen praktisch onmogelijk maakt en die ons doet wegkruipen achter sjaal, muts en jas. Vlug naar beneden, naar het strand. De felle branding in combinatie met de laagstaande zon zorgt voor een spectaculair schouwspel. Ver voor de kust is nog te zien hoe de schuimkoppen van de hoog opspattende golven door de felle wind worden weggeblazen. Het is weer voor vliegers nu. Stuntmannen en stunt vrouwen vertonen hun kunsten en heb ben met momenten de grootste moeite om niet letterlijk de lucht in te vliegen. Vanaf het hoogste duin wordt, als de omstandigheden gunstig zijn, met delta vliegers gevlogen. Daar is nu geen denken aan. Deltavliegers moeten het hebben van thermiek: warme lucht die opstijgt. Dan sta je erbij stil hoe uniek het hier voor Nederlandse begrippen is: dit is een strand dat op het zuiden gelegen is! Zelfs onder rustige omstandigheden is het del tavliegen iets voor waaghalzen, want zelfs gewoon lopen over de toppen van het duin, doet je realiseren dat 47meter echt hoog is. Zon, zee en strand De kust van Walcheren is een recreatieve trekpleister van formaat. Hier vind je de kracht van Zeeland: zon, zee en strand. En met een beetje fantasie kun je in het bin nenland ook nog rust en ruimte vinden. Het is in het hoogseizoen hier een komen en gaan van toeristen. Allemaal hebben ze een auto die ergens geparkeerd moet wor den. Allemaal komen ze met tassen, stoe len, tennisrackets en zonnebrandcrème het duin overgestoken. Steek het duin over en je komt in een spectaculair land schap waar de branding iedereen onbe wust confronteert met het ongrijpbare eeuwigdurende. Ook hier ontstaat de nei ging om dit allemaal economisch uit te buiten. Frida: "De voorstellen om nog meer slaap- huisjes op het strand neer te zetten zijn zeer omstreden. Er blijft steeds minder open strand over." Naast het feit dat het in de loop der jaren steeds drukker is g'ewor- Foto: Peter Maas 5 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 5