den aan de Walcherse kust, is er sprake van seizoensverlenging. Zelfs in oktober moet je je er niet over verbazén dat de voertaal in de winkel Duits is. Frida: "Van belang is om gebruik te maken van wat Zeeuws is. De neiging is om via pretpar ken en slechtweerattracties het voorzie ningenniveau op te schroeven. Maar dat heeft niets met Zeeland te maken. Het zal uiteindelijk dat waar Zeeland sterk in is, voor de voeten lopen."' Even voorbij Zoutelande zien we een wat verloren piratenschip. Door midden gebroken, een beetje zielig, op zoek naar een romantiek die er niet is. De binnen- duinrand is het decor voor campings en bungalowparken. Frida: "Wat mij betreft hebben we genoeg van die moderne grootschalige bungalowparken. Het wat oudere Vebenabos bij Dishoek heeft nog wat pittoresks. Het is ooit opgezet speci aal voor 'de gewone man' en nu liggen de huisjes harmonieus in het groen. Dat lukt bij die moderne parken met grote bunga lows niet meer. Daarin is in sommige gevallen zelfs permanente bewoning toe gestaan." 4. Westkapelle Westkapelle ademt de sfeer van een vis sersdorp. Typische huisjes met aan de straatkant een klein 'voorafje' dat afgeba kend wordt met stoepjes en hekjes. Het loont de moeite om goed rond te kijken, zodat je ook het museum ontdekt (3), de natuurvoedingswinkel, de wereldwinkel en de vuurtoren. Westkapelle ademt ook de sfeer van strijd. Op weinig plaatsen in Nederland word je zo vaak herinnerd aan de laatste wereldoorlog als juist in de dui nen van Walcheren. Links en rechts liggen bunkers verscholen. Veel zijn er in het ver leden al afgebroken, getuige het beton- puin waarmee een aantal duinpaden is verhard. Ergens in het duin, onbereikbaar, maar misschien juist daarom wel zo indrukwekkend, zien we een eenzaam kruis als een stille getuige van de plaats waar eens de mens zijn meest onmense lijk gezicht toonde. Verderop massieve, dikke, rechtopstaande obstakels, opnieuw van gewapend beton; ze staan als een schijnbaar onneembare barrière in een rechte lijn vanaf het duin bij Zoutelande tot voorbij Vlissingen. Bedoeld om een geallieerde aanval met tanks te kunnen stuiten. Maar de 18 miljoen kubieke meter beton die de Duitsers langs de kust gebruikten voor deze Atlantikwall, was niet voldoende om een invasie te voorko men. Zeer opvallend bij Westkapelle zijn ook de kreken, ontstaan door de bom menregen van de Geallieerden, verborgen en met bos omzoomd in het Nollebos (4). Een brede geul spoelde uit na de dijk doorbraak op 3 oktober 1944. Toen de dijk op 12 oktober het jaar daarna werd gedicht, was er een weel ontstaan van 17 meter diep (5). Opnieuw komen we betonpuin tegen, maar nu om de oevers tegen afkalving te beschermen. In het gitzwarte water drijven wat meeuwen en dobberen wat een den. Alsof het nooit anders is geweest, alsof het nooit anders zal zijn Horeca onderweg: De boulevard van Vlissingen heeft niet te missen restaurants, cafés's en snackkra- men. Buitendijks langs het strand, van Vlissingen tot in Westkapelle, diverse strandpavil joens, waaronder Panta Rhei (life muziek), Kon-Tiki, Zilvermeeuw en Piet Hein. Ook binnendijks zijn er verschillende eta blissementen. Voetnoten: (1) www.birdingzeeland.nl. Later zie ik op de website dat er op 24 oktober hier 1.132 vogels werden geteld. Drie dagen later was het heel wat drukker. Maar liefst 35.223 vogels werden door de leden van de vogelwerkgroep 'gespot'. Het ging om 64 verschillende soorten waaronder bijzonderheden als grote zilverreiger, Europese kanarie, goudvink, sneeuwgors en geelgors. (2) Dagvlinders in Zeeland, Fauna Zeelandica. Onder redactie van Anton Baaijens, Corneillie Jol en Henk Wagenaar, 2003. (3) Op 1 november 2004 is in Westkapelle het Museum Polderhuis geopend. Over het heden en verleden van Walcheren en Westkapelle, met als rode draad de Westkapelse Zeedijk. (4) Een zeer aangenaam panorama" door Robert Jan Swiers (tekst) en Erik van Ommen (illustraties) Uitgeverij Den Boer/ De Ruiter Middelburg 2003 (in samenwerking met Staatsbosbeheer) (5) Natuurtochten in Nederland-5, Zeeland. Pieter-Paul van Laake, 2003 (routes 11, 12 en 13 gaan over Walcheren). Peter Maas is lid van de Wantijredactie 6 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 6