Laat de duinen maar waaien. Duinen Oranjezon Foto: Willem de Weert over schrijft. We nestelen ons in een duin pan. "Zie je die lage bomenrij, die niet hoger kan groeien door de wind? Die gaat letterlijk zwaar gebogen door het leven. Ik noem het de Zeeuwse boomgrens." We kruipen op onze buik over een van zijn proefveldjes en vinden de driedistel. Maar waar zijn het zandblauwtje en het hondsviooltje? "De duinen verzuren en kwetsbare soorten verdwijnen," is het onheilspellende antwoord van de weten schapper. "De zure neerslag is hier vier keer hoger dan bijvoorbeeld in Denemarken. De bodem ontkalkt. Het beste is natuurlijk de zure regen afschaf fen, maar dat is een vrome wens. Opvallend is dat op Schouwen en op Voorne meer kritische plantensoorten voorkomen dan op Walcheren. Dat komt omdat daar de duinen veel meer stuiven. Op Schouwen waait kalkhoudend zand uit de diepere lagen weg en bedekt als een filter de bovenste bodemlagen een eind verder. Dat zou hier ook moeten gebeu ren. Laat de duinen maar waaien. Op oude prentbriefkaarten is Oranjezon een eindeloze woestijn van stuivend zand. Nu liggen de duinen vast onder de begroei- ing. Zeeuws Landschap, de beheerder van Oranjezon, heeft een begin gemaakt met het ontbossen en plaggen van de duinval leien. Ook de begrazing draagt een steen tje bij. De waterwinning is gestopt zodat het gebied weer natter wordt. Kortom, we zijn op de goede weg." We eindigen op de Veerse Dam. Het asfalt van de dam is met een dikke laag zand bedekt. Stroming van wind en water transporteer den het van West- naar Oostkapelle, net als de tocht die wij maakten Horeca onderweg: Bij punt 1Restaurant/café De Westkaap op de zeedijk in Westkapelle Bij punt 2: Diverse gelegenheden in Domburg. Bij punt 3: Zeeuws Biologisch Museum ter ras halverwege Domburg en Oostkapelle. Bij punt 4. Diverse strandtenten tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder Voetnoten: (1) Robert M. van Heeringen, Peter A. Henderikx en Alexandra Mars, Vroeg-Middeleeuwse ring- walburgen in Zeeland. De Koperen Tuin, Goes. 1995. (2) Jaap Buis en Jan-Paul Verkaik; Staatsbosbeheer 100 jaar werken aan groen Nederland; Staatsbosbeheer Driebergen, Stichting Matrijs Utrecht; 1999. (3) Westhoff, V. 1965. Het klavereiland. De Levende Natuur 68, 146-156. (4) Mondriaanroute (5 km). Route 75 ANWB Wandelrouteboek Nederland. (5) Carla S. Oldenburger-Ebbers e.a. ;Gids voor de Nederlandse tuin- en landschapsarchitectuur, deel Zuid; uitgeverij De Hef publishers Rotterdam; 2000. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 9 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 9