"Hier moet het verdiend worden Traject 4: Arnemuiden - Nieuw- en St Joosland - Fort Rammekens - Vlissingen (15 km) Z U f# Jan Moekotte 1Arnemuiden We steken in Arnemuiden (de monding van de Arne) de spoordijk over die in 1871 een eind maakte aan Walcheren als eiland en we lopen een stukje door het vissersdorp. We bekijken de bijzondere getijdeklok uit 1589, in de gevel van de kerk, en gaan rechtsaf de dijk op langs het water (de Arne). Rechts van ons is een fabrieksschoorsteen behangen met gsm- antennes. Nee, die schoorsteen is niet van de puffabriek. Wie in Arnemuiden al wat ouder is en puf zegt, trekt een vies gezicht. Puf is, zegt Van Dale, ondermaatse Noordzeevis, vaak als afval overboord geworpen. In Arnemuiden werden puf en garnalenkoppen gedroogd tot veevoer. De puffabriek is verdwenen en daarmee de geur. Er bestaat nog geen museum voor verdwenen geuren. Daar zou je carbid kunnen ruiken en mottenballen, carbo- leum en puf dus. Langs deze route zou den geurpaaltjes kunnen staan. Muntje er in, geurtje puf eruit. Aan de overkant van de Arne zien we zwartgeteerde houten loodsen van een oude scheepswerf. Eeuwenlang bepaalden honderden zeilende vissersschepen (als hoogaars en hengst) het silhouet van de Zeeuwse Delta. Van deze schepen zijn er maar weinig bewaard gebleven. Op deze werf werden ze gebouwd. Middelburg ver wierf die werf twee jaar geleden en onlangs werd ruim 300.000 euro Europese subsidie in de wacht gesleept om de werf op te knappen. Straks is deze werf de thuishaven van de Stichting Behoud Hoogaars. Laatste stuk met Els van den Kerkhof Els van den Kerkhof groeide op in Vlissingen en is daar coördinator van het MIC7MEC (Milieu Educatie Centrum). Ze woont in Middelburg en is verknocht aan Walcheren. Samen met een aantal wandelliefhebbers richtte in 1996 de Stichting Voetpaden Walcheren op. Els is nu bestuurslid van de Stichting. Met haar loop ik de tweede helft van de door de Stichting uitgegeven wandeling "De Reede van Middelburg". Els van den Kerkhof Foto: Jan Moekotte. Wolphaartsdi \;'i- _j_ Iftdeer Hen iden —Jonde Pachter Op de dijk lopen, we de nieuwe pachter van de Oude Dijk tegen het lijf. Hij heeft op eigen houtje het traject wat verlegd en draaihekjes geplaatst. Je moet niet al te dik zijn om je daar doorheen te wurmen. De stichting betaalt eigenaren en/of pach ters van de grond waarover het wandel pad loopt 20 eurocent per meter per jaar. Dat had de vorige pachter nog niet aan hem doorgegeven. Hij rekent lachend uit dat hij dan met zijn twee en een halve kilometer dijk van Els nog 500 euro tegoed heeft. Ook al heeft de stichting op het traject overal duidelijk aangegeven dat de hond niet mee mag, zijn beest dartelt met ons mee; dat is het privilege van de pachter. Stichting Voetpaden Walcheren Ooit kende Walcheren, als Tuin van Zeeland, een prachtig fijnmazig landschap met honderden kilometers 'kerkenpaadjes'. Deze vaak onverharde weggetjes liepen over kreekruggen, langs waterlopen, soms dwars door weilanden. Heimwee naar die voetpaden van vroeger leidde tot het oprichten van de Stichting Voetpaden Walcheren (1). In 1998 werd de eerste Walcherse wandeling "De Reede van Middelburg" gedrukt in een oplage van 4000. De tweede wandeling, opengesteld in 2001, loopt van het station in Middelburg langs de Veerse watergang naar Veere. De NS zal deze tweedaagse wandeling in 2005 in haar programma opnemen. Momenteel werkt de stichting aan de derde wandeling vanuit Middel burg langs de Domburgse Watergang naar Domburg en Westkapelle. Bij de Reede van Middelburg werd met vier landeigenaren en/of pachters onderhandeld. Voor het pad naar Domburg zal de Stichting met ongeveer veertig grondbezitters/pachters om de tafel moeten. Eerst onderhielden de bestuursleden zelf de route. Nu is er een onderhoudsploeg van vrijwilligers. 12 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 12