a "Ik heb niet veel nodig om gelukkig te zijn" Jvoetafdruk "Wie vanuit de innerlijke kern leeft geneest zichzelf en helpt de wereld genezen. Anke Eisen, milieu-educatief medewerkster reel we de I hin reg' ert see] een plai Uitt voe ling bes stag min ma; Lar De inbi Dat besi Ont Wat Bel' tuui Wat sch; aan; ken moj Met 2,5 hectare scoort Anke behoorlijk laag. En daarbij W voldoet ze niet eens hele maal aan het stereotype 'geen vlees, geen auto, geen vliegtuig'. Ze heeft bijvoorbeeld onlangs een auto gekocht. Maar omdat die auto 1 op 16 rijdt en ze hem alleen gebruikt voor moei lijk bereikbare plaatsen, wanneer ze veel bagage heeft of door het donker moet én omdat ze niet al te vaak op stap gaat, scoort ze op vervoer nog lager dan een frequente treinreiziger zou doen. Luchtmens Anke is zeker wel geïnteresseerd in andere culturen en verre landen. Maar in plaats van daarvoor het vliegtuig te pakken, gaat ze naar de bibliotheek en zuigt daar van alles op. En gaat vervolgens weer lekker naar haar eigen huis. Op vakantie gaat ze meestal naar de Ardennen. "Daar is het al erg mooi, dus waarom zou ik verder gaan? Trouwens, ik woon dicht bij de Vlissingse boulevard en het strand, én ik ben gere geld bij mijn vriend, die in het bos woont, wat wil ik nog meer? En ik ben ook een luchtmens: ik kan vanuit mijn eigen raam lang kijken naar de lucht boven de Schelde en naar de maan en de sterren - als ik het licht uitdoe. Elke avond feest!" (Roger Rundquist) Tweedehands Wat ook flink kan bijdragen aan een bescheiden voetafdruk is tweedehands inkopen doen. "Vroeger kocht ik tweede hands kleren, maar dat lukt nu niet meer zo goed. Wel zijn al mijn meubels tweede hands, nog van thuis of gekregen. Nieuw kopen zit niet in mijn systeem! Laatst begaf mijn cd-speler het, en toen kocht ik voor 2 euro een oudje die het nog heel goed bleek te doen. Dan ben ik ontzet tend tevreden over zo n aankoop." Mozaïeken In de korte versie van de voetafdruk wordt niet gevraagd naar hobby's. Maar die van Anke is in dit verband opmerke lijk: ze maakt mozaïeken. Gaudi ging haar hierin voor, maar het vraagt toch om uit leg. "Ik koop en krijg tweedehands ser vies, dat sla ik kapot en de scherven plak ik op van alles, ik zag dat ooit en was gelijk helemaal weg van de prachtige din gen die je met die techniek kunt maken: meubels, spiegels en zelfs vloeren en wan den. Het liefst zou ik heel grote dingen maken, maar daar heb ik geen plaats voor. Ik heb inmiddels wel een opdracht, dus misschien kan ik op die manier nog eens tot groter werk komen." Anke noemt zichzelf beslist geen milieufanaticus. Ze verwijst naar het tijdschrift "Genoeg" om aan te geven waar haar motivatie ligt. En dan niet in de richting van de noodgedwongen vrek, maar meer die van de spirituele consuminde- raar. "Ik heb gewoon niet veel materie nodig om gelukkig te zijn. Het gras is niet groener bij de buren" Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander Bij het Milieu Informatie Centrum/Milieu Educatie Centrum op Walcheren wordt de mondiale voetafdruk stevig gepromoot. Zou de voetafdruk van MICMEC-mede- werkster Anke Eisen in de richting komen van het 'eerlij ke aarde aandeel' van 1,7 ha? En hoort daar dan een saai zuinig leven bij, zonder plezier, vol verboden? Foto: Jaap Wolterbeek 20 WANTIJ december '04

Wantij | 2004 | | pagina 20