Zeeuwse landbouw kan klimaatverandering wel aan Lex Kattenwinkel Een bekende boerenwijsheid luidt: de portemonnee ligt buiten. Boeren zijn als geen ander afhankelijk van het weer en het klimaat. De landbouw heeft de afgelopen jaren de gevolgen van de klimaatveranderingen al aan den lijve ondervonden in de vorm van wateroverlast door extreme neerslag in najaar en winter. De agrarische wereld zit niet lijdzaam bij de pakken neer maar is volop bezig op de veranderende omstandigheden in te spelen. gebruikt. Dat spaart fossiele brandstoffen. De teelt van gewassen voor biomassa en ook voor de productie van ethanol biedt wellicht in de toekomst kansen voor de landbouw. Mede dankzij de klimaatveran dering, omdat deze gewassen helpen de uitstoot van broeikasgassen terug te drin gen." Zoute kwel Zeespiegelrijzing, volgens Verhagen een van de meest urgente gevolgen van de kli maatverandering ("een provincie als Zeeland zou zich daar zorgen om moeten maken")heeft ook voor de landbouw directe gevolgen: een toename van zoute kwel en verzilting. "In gebieden waar dat speelt, liggen andere functies zoals natuur misschien meer voor de hand dan land bouw. Je kunt ook op zoek gaan naar gewassen die beter tegen zout kunnen. De Nederlandse landbouw is creatief genoeg om hiervoor een oplossing te bedenken." Voor en tegen Het veranderend klimaat heeft nog veel meer gevolgen voor de landbouw. Wetenschapper Verhagen noemt er b Boeren zijn ervan overtuigd dat er met het klimaat wat aan de hand is. "Het blijkt heel simpel uit de neerslagstatistieken van het water schap," zegt akkerbouwer Peter de Koeijer uit Brouwershaven. "Van de tien natste jaren in de afgelopen eeuw zijn er zes of zeven van na 1990. Dat zegt genoeg." De Koeijer, portefeuillehouder water van landbouworganisatie ZLTO, zegt dat de twee Zeeuwse waterschappen bezig zijn uit te rekenen hoeveel extra bergingscapa citeit nodig is om het verwachte neerslag overschot op te vangen. "Op Schouwen- Duiveland is dat al gebeurd en wordt de uitvoering meegenomen in de ruilverkave ling. Overigens zijn we in Zeeland al volop bezig met de aanleg van extra waterberging: we noemen dat natuur vriendelijke oevers." Voor de maatschappij is waterberging een kostenpost, maar voor grondeigenaren (de boeren) is het een mogelijke inko mensbron. Landbouw en andere betrok ken partijen zijn hierover in overleg. De Koeijer: "We zijn als landbouw bezig een standaard systematiek te ontwikkelen, die we als blauwe dienst aan het waterschap kunnen aanbieden." Waterberging en waterzuivering Niet alleen waterberging maar ook water zuivering kan een nevenfunctie voor de landbouw worden, denkt dr. Jan Verhagen van Plant Research International van Wageningen UR (de vroegere Landbouw universiteit), die zich vakmatig bezighoudt met duurzame landbouw en klimaatveran dering. "Behalve een teveel aan water heb ben we ook een teveel aan vervuild water. Dat kun je zuiveren door het naar een gebied te leiden waar je specifieke gewas sen teelt met een reinigende werking, zoals riet. De combinatie van waterber ging en -zuivering kan economisch inte ressant zijn, zeker als het riet ook nog als biomassa voor energiewinning wordt Wijnbouw in Zeeland. De komst van warmteminnend gewassen naar Nederland is veel minder een gevolg van de klimaatverandering dan wel van veredeling van gewassen. Foto: Jaap Wolterbeek enkele. Het eerder uitlopen van fruitbo men, waardoor in het voorjaar de kwets baarheid voor nachtvorst toeneemt. Schimmels en andere ziekteverwekkers steken vroeger in het voorjaar de kop op. Nieuwe ziekteverwekkers kunnen opdoe men, doordat leefgebieden steeds verder 10 WANTIJ April '05

Wantij | 2005 | | pagina 10