Zeeland moet C02-neutrale provincie worden Kernergielobby actief Melissa Ernst en Tjeu van Mierlo Met het verbranden van fossiele brandstoffen zoals aardgas en aardolie, brengen we met zijn allen veel te veel CC>2 (koolstofdioxide) in de atmosfeer. Daardoor warmt de aarde op. De gevolgen zijn ingrijpend: overs tromingen, stormen, verdroging, verschuiving van kli maatzones en de natuur die van slag raakt. Dat vraagt om maatregelen. De ZMF werkt aan een Zeeuwse aan pak. Zeeland moet een CO2 -neutrale provincie worden. hHet verdrag van Kyoto dat opló februari van dit jaar in werking trad, is een stap in de goede rich ting. Maar de door Nederland afgesproken reductie van 8 procent CO2 is onvoldoende om de opwarming onge daan te maken. Om echt werk te maken van het broeikaseffect is een trendbreuk nodig in het gebruik van fossiele energie met als doel: een CO2 - neutrale econo mie. Wat is C02 - neutraal? CO2 is het belangrijkste broeikasgas dat vrijkomt bij de verbranding van fossiele brandstoffen. De milieufederatie wil een CO2 - neutrale provincie als doel. Neutraal wil zeggen dat er bij de produc tie van energie geen koolstofdioxide vrij komt. Dit kan door efficiënt gebruik te maken van energie en door het opwekken van echt schone energie met behulp van wind, zon, de werking van het getij en golfslag en aardwarmte. Ook het telen van biobrandstoffen is een optie om de CO2 - uitstoot binnen de perken te houden. De verbranding van bijvoorbeeld wilgenhout is CO2 - neutraal. Tijdens het groeien nemen bomen CO2 op dat tijdens de ver branding van het hout weer wordt uitge stoten. Op eigen kracht Volgens de ZMF biedt een unieke combi natie van factoren aan Zeeland de kans om als eerste provincie in Nederland een volledig duurzame energievoorziening te realiseren. Door de waterrijke omgeving en het winderige en zonnige klimaat is in Zeeland een ruime toepassing van duurza me energiebronnen mogelijk. Ook kent de provincie een groot landbouwareaal met mogelijke kansen voor de teelt van biobrandstoffen. Bovendien heeft Zeeland een laag energieverbruik per vierkante kilometer vanwege de lage bevolkings dichtheid. Zeeland mag best vooroplopen, want als kustbewoners zijn we extra kwetsbaar voor de stijging van de zeespie gel! Overgangsperiode De ZMF ziet natuurlijk ook dat in de over gangsperiode van fossiele brandstoffen naar duurzame energiebronnen tijdelijk andere oplossingen nodig zijn voor reduc tie van CO2. Zo is het opslaan ervan in aardgasvelden een interessante tussenop lossing. Gaz de France gaat in opdracht van het ministerie van Economische Zaken onderzoeken of ondergrondse CO2 opslag een aantrekkelijke, haalbare en vei lige optie kan zijn. Gaz de France zal bij een productieplatform in de Noordzee CO2 opslaan in een uitgeproduceerd reservoir in de buurt van het platform. Op jaarbasis gaat het daarbij om circa 22.000 ton. Emissiehandel Ook is CO2 uitstoot terug te dringen door emissiehandel tussen bedrijven (zie ook blz. 14). In totaal doen in Nederland 205 bedrijven (in Zeeland 9) mee aan de CO2 -emissiehandel. Het gaat om grote bedrijven die veel energie verbruiken zoals raffinaderijen, de metaalindustrie (Pechiney), de chemische industrie (DOW), producenten van elektriciteit (EPZ) en de voedingsmiddelenindustrie. Emissiehandel is een voordelige manier om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen: je dringt terug waar het het goedkoopste is. Bedrijven kunnen zelf beslissen hoe zij de reductie behalen: met maatregelen in het eigen bedrijf of door emissierechten te kopen van andere bedrijven. De kernenergielobby grijpt momenteel zijn kans aan om deze vorm van energie te presenteren als schone energie. Dat is de wereld op zijn kop zetten. Kernenergie ver oorzaakt problemen die bijzonder grote risico's met zich meebrengen. Kernenergie produceert gevaarlijk radio-actief afval dat tienduizenden jaren zorgvuldige opslag eist. Het is nog steeds niet gelukt een hon derd procent veilige centrale te ontwer pen. De terreuraanslagen van 11 septem ber en de vage plannen van de Hofstad groep voor een aanslag op de kerncentrale van Borssele, tonen aan dat kerncentrales een belangrijk doelwit voor terroristen kunnen zijn. Een grotere inzet van kern energie betekent ook een toename van het risico op verspreiding van kernwapens en op misbruik van radioactief materiaal. Verder stelt het Internationaal Atoomagentschap vast dat de investerin gen in nieuwe kerncentrales te hoog zijn om investeringen economisch rendabel te maken. Mythe Dat er bij kernenergie geen CO2 geprodu ceerd wordt, is een mythe. Bij het delven van uranium komt de nodige CO2 vrij. Bovendien raakt ook uranium op en zullen steeds minder rijke ertsen moeten worden gebruikt, waardoor meer energie nodig is bij de voorbewerking van uranium en dus meer CO2 uitgestoten wordt. Kernenergie is geen duurzame oplos sing en vormt geen bijdrage aan een duurzame toekomst. De kerncentrale Borssele moet, zoals afgesproken in het regeerakkoord, dicht! 12 WANTIJ April'05

Wantij | 2005 | | pagina 12