Het Kyoto- protocol is nog geen druppel op de gloeiende plaat. Kyoto-protocol uitge hold Zonnepanelen op een camping in Oostkapelle. Het zonnige Zeeuwse klimaat biedt kansen voor duurzame energieopwekking. Foto: Jaap Wolterbeek. NRC Handelsblad 5 maart 2005 Besparen De ZMF wil de werkelijk duurzame bron nen nieuwe kansen bieden. Verder moet er veel efficiënter met energie omgegaan worden. Neem de aanpak van de energie- slurper: de stand-by functie op allerlei elektronische apparaten. De verwachting is dat over vijf jaar 17 procent van het elektriciteitsverbruik van huishoudens opgaat aan standby-apparatuur. Zorgen we ervoor dat de stand-by niet meer dan 1 wytt per apparaat gebruikt, dan kan de kerncentrale Borssele dicht. Ook met energieneutrale gebouwen, duurzame kantoorapparatuur en zuiniger motoren in de industrie is grote energie winst te halen. De ZMF wil ruimte voor wjpovatie en transitie (grootscheepse omschakeling, bijvoorbeeld omschakeling naar een waterstofeconomie) en nieuwe systemen en producten. De mogelijkhe den lijken onbegrensd. De ZMF laat momenteel onder zoeken hoe en per wanneer Zeeland CO2 - neutraal kan wor den. Eind dit jaar hoopt de Zeeuwse Milieufederatie een nieu we invulling te kunnen leveren aan een vitale, economische en ecologische groenblauwe oase In het Kyoto- protocol verplichten indus trielanden zich tot minder CO2 uitstoot. Maar het verdrag is zo uitgehold dat het de opwarming van de dampkring, de zee spiegelstijging en de klimaatverschuivingen onmogelijk kan stoppen. Volgens Kyoto dient Europa slechts 8% C02 reductie in 2010 ten opzichte van 1990 te realiseren. Dat is maar een hele kleine stap in de richting van de oplossing. Daar komt nog bij dat de grootste energie verspillers zoals de Verenigde Staten en Australië, weigeren mee te doen. Ontwikkelingslanden inclusief het volkrijke China, India, de OPEC-landen, Taiwan, Zuid Korea, Israël en Zuid Afrika zijn nog vrijgesteld. De voormalige communistische landen mogen de uitstoot van 1990 hand haven. Al met al valt er maar een paar procent van de totale C02 emissie in de wereld onder het Kyoto-verdrag. Vervolgens blijkt dat ieder land de interpretatie van het ver drag naar eigen hand zet. Zo laat Nederland, dat toch bekend staat als de voorloper op klimaatbeleid, liever onver meld dat de brandstof die in de Rotterdamse haven en op Schiphol wordt geladen niet meetelt in de nationale C02 afrekening, omdat het internationale opslag betreft. En dan is er nog de handel in emissierech ten (zie blz. 14). Landen kunnen voor een groot deel hun emissierechten elders afko pen. Zo werd de sluiting van walmende communistische industrie door het Westen aangrepen om praktisch niets te doen. Kortom, het Kyoto-verdrag staat vol goede bedoelingen, maar is een onoverzichtelijke warboel van op allerlei wijze uit te leggen regels. Willen we de C02-concentratie in de atmosfeer stabiliseren, dan moet de uit stoot 70 tot 90% terug. De Zeeuwse Milieufederatie gaat nog een stapje verder: een C02 neutrale provincie. Om dat te bereiken moet het Zeeuwse energiegebruik rigou reus omlaag en moet er maximaal van duurzame energiebronnen gebruik gemaakt worden. Melissa Ernst is medewerkster duurzame landbouw, plattelandsvernieuwing en energie bij de ZMF. Tjeu van Mierlo is directeur van de Zeeuwse Milieufederatie. 13 WANTIJ April'05

Wantij | 2005 | | pagina 13