Menselijke invloed We weten dat het klimaat van nature ver andert. Maar de huidige stijging van de gemiddelde temperatuur is niet alleen toe te schrijven aan bijvoorbeeld variaties van zonnestraling. El Nino en vulkaanuitbars tingen. Sinds 1750 is de concentratie van kooldioxide in de atmosfeer met zo n 30% toegenomen. Die stijging is toe te schrij ven aan de mens die fossiele brandstoffen, zoals steenkool, aardolie en aardgas ver brandt. De bevolkingsexplosie en het steeds drukkere auto- en vliegverkeer dra gen bij aan het versterkte broeikaseffect. Hoewel we niet zeker weten hoe het klimaat zich gaat ontwikke len, zullen veranderingen in de natuur en in de landbouw merk baar zijn. We kunnen geen risico nemen en moeten de uitstoot van schadelijke stoffen terugdringen. Dat is niet alleen in het belang van onze gezondheid, maar ook van de schaarse natuur om ons heen Jos Broeke is meteoroloog en weerman bij Omroep Zeeland. Zwaar weer bij de Oranjemolen in Vlissingen. Foto: Jaap Wolterbeek. teit en het chaotische gedrag van de atmo sfeer. Ook de mens speelt een rol: we ver anderen het landgebruik en zorgen recen telijk voor een toename van de hoeveel heid kooldioxide en andere broeikasgas sen in de atmosfeer. Een ander groot pro bleem is de afname van de hoeveelheid ozon in de stratosfeer. Het herstel van de ozonlaag heeft ondanks het verbod op chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's) nog niet ingezet. Volgens de theorie van het versterkte broeikaseffect gaat de opwar ming van de troposfeer (de onderste laag van de dampkring) gepaard met een afkoeling van de stratosfeer. Dit kan het herstel van de ozonlaag vertragen. Klimaat van de 21e eeuw Voor de gemiddelde temperatuur over de hele aarde zijn de voorspellingen voor de 21e eeuw redelijk goed te maken. Zonder beleidsmaatregelen verwachten klimatolo- gen voor deze eeuw: een stijging van de wereldtemperatuur met 1.4 tot 5.8 graden Celsius een toename van hevige regenbuien een stijging van de zeespiegel met 9 tot 88 cm Een stijging van de wereldgemiddelde temperatuur met 1.4 tot 5.8 graden bin nen een eeuw tijd is waarschijnlijk in de afgelopen 10.000 jaar niet eerder voorge komen. Voorspellingen voor Zeeland Met de rekenmodellen zijn we nog niet goed in staat om regionale klimaatvoor spellingen te doen. Maar voor Zeeland schetsen de klimatologen het volgende beeld: een stijging van de temperatuur verge lijkbaar met die van het wereldgemid delde een verkorting van de duur van strenge winters meer neerslag in de winter zwaardere buien n.b. het verband tussen de opwarming en meer stormen is niet aangetoond. Betrouwbaarheid De 5-daagse en tegenwoordig de 10-daag- se weersverwachting wordt opgesteld door het Europees Centrum voor Weersverwachtingen op Lange Termijn (ECMWF). Daar beschikt men over één van de krachtigste computers ter wereld (die kan zo'n 250 miljard berekeningen per seconde uitvoeren). Toch blijkt dat de voorspelbaarheid van de atmosfeer beperkt is: de gemiddeld rake score voor dag vier en vijf is 80%. Op deze en vergelijkbare computers wor den ook berekeningen gemaakt over het toekomstige klimaat. In de modellen wor den naast atmosferische gegevens ook parameters opgenomen als ijsbedekking, vegetatie en watertemperatuur. Deze modellen zijn echter nog verre van vol maakt. Zo moet de invloed van wolken beter worden beschreven en moet ook de invloed van de oceanen beter in kaart worden gebracht. 4 WANTIJ April '05

Wantij | 2005 | | pagina 4