en tachtig was de velduil een veel geziene gast in Zeeland. Voor elke twee kilometer dijk was er wel een velduil. Deze vooral in het noorden broedende vogel wordt nu steeds zeldzamer. Hetzelfde geldt voor de bonte kraai. Vroeger schuimde deze vogel onze vloedlijn af. Tegenwoordig is ze ner gens meer te zien. Naast de soorten die in Zeeland verschijnen of verdwijnen, passen anderen hun gedrag aan. Steeds meer soorten overwinteren in Zeeland: de kluut, de grote stern en de tjiftjaf. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, zeker niet als ze hier blijven om te overwinteren. En dat schijnt in Zeeuws-Vlaanderen al eens gebeurd te zijn. Ecologische infrastructuur Het verspreidingsgebied van soorten volgt het klimaat. Dat is niets nieuws, het is zo oud als de natuur zelf. Maar als dat ver plaatsten niet mogelijk is, hebben we een probleem. Het opvallende van de hiervoor genoemde soorten is dat ze zich allemaal gemakkelijk - via de lucht - kunnen ver plaatsen. Minder mobiele soorten hebben het veel moeilijker. Zodra hun versprei ding wordt belemmerd, bijvoorbeeld door versnippering van de natuur of het com pleet ontbreken van een geschikte bio toop, kwijnen soorten weg. zonder 'aan vulling' vanuit het zuiden. Om de kli maatsverandering nog enigszins in goede banen te leiden, is de ecologische infra structuur cruciaal. Alleen met een gezonde ruggengraat van de natuur krijgen planten en dieren een kans om zich te verplaatsen. Krijgen ze die kans niet, dan leidt dat tot uitsterven van de soort ter plekke. Andere oorzaken Misschien vraagt u zich af of die verande ringen geen andere oorzaken kunnen hebben, bijvoorbeeld de milieuvervuiling of een ander beheer. De aantallen duinvi ooltjes, die in de Zeeuwse duinen aan de zuidgrens van hun verspreidingsgebied zitten, lopen terug. Is de stijging van de temperatuur de oorzaak of komt dat door de verruiging van de duinen door de meststoffen uit de lucht? En waar zijn de kemphanen gebleven? Begin jaren tachtig was dat nog een veel geziene vogel bij het Grevelingen en Volkerak, maar anno 2005 zijn ze een stuk schaarser. De effecten van de Deltawerken vallen hier mogelijk samen met het veranderende klimaat. Het is meer dan ooit belangrijk om de veran deringen in de soortsamenstelling in Zeeland goed op een rij te zetten. Alleen zo kunnen we de effecten duidelijk maken en kunnen er passende beheersmaatrege len getroffen worden. Het klimaat verandert: de ver schuivingen in de verspreiding van de tientallen soorten die in Zeeland hun noord- of zuidgrens bereiken, zijn een duidelijke aan wijzing. Ze vormen tevens een pleidooi om de veranderingen in de planten en dieren die in Zeeland voorkomen, nog beter op een rij te zetten. Alleen zo kun nen we ons goed voorbereiden op de effecten van het veranderende klimaat Meer informatie over de klimaatverande ring en de gevolgen voor de natuur in Nederland staat in het boek DVD) 'Opgewarmd Nederland', ISBN 90-808158- 29. De kleine zilverreiger is in Zeeland steeds vaker te zien. Foto: Jaap Wolterbeek. 6 WANTIJ April '05 Gijs van Zonneveld is hoofd groene ruimte bij de Zeeuwse Milieufederatie.

Wantij | 2005 | | pagina 6