Anke van der Geest is fysisch geograaf en lid van de Wantijredactie. De mens verandert de aarde al duizenden jaren. Door landgebruik heeft ons hande len effecten op het lokale klimaat, op aan tallen en soorten planten en dieren, op de hoeveelheid vrij stromend zoet water, op erosie en sedimentatie, et cetera. De veranderingen op aarde, veroorzaakt door mensen, zijn talloos. Maar het blijft belangrijk om zorgvuldig te handelen. Feit is wel dat zeespiegelstijging niet alleen bepaald wordt door het handelen van de mens. De zeespiegelstijging gaat ook zon der onze activiteiten nog wel een paar honderd jaar door. De schat ting van de stijging is één tot zeven mm per jaar. De stijging kan dus ook maar lmm per jaar zijn. Vaker vermeldt de pers 7mm dan 1 mm. Maar ook hier ver schillen de wetenschappers, getuige het artikel over klimaat verandering in dit nummer Bronnen: IPCC-rapporten (2001 en 2004): www.ipcc.ch/ www.verkeerenwaterstaat.nl www.knmi.nl P.J.Michaels en R.C.Balling. The Satanic Gases. Clearing the air about global warming. 2000 W.H.Zagwijn. Nederland in het Holoceen. 1986 Delta In Zeeland hebben we direct te maken met de zeespiegel omdat we vrijwel omringd zijn door zee- of rivierwater. Door de Deltawerken is de directe invloed van de zee sterk ingeperkt. Rijkswaterstaat, de Waterschappen, de Provincie en de betrokken gemeenten zijn verenigd rondom de visie "De Delta in Zicht" en hebben hun vertegenwoordigers in de Deltaraad. Zij hebben plannen gemaakt om het stati sche karakter van de oorspronkelijke wer ken langzaam om te vormen naar een meer dynamische vorm. Er wordt nage dacht over de te verwachten effecten van de zeespiegelstijging en een sterkere golf- werking, maar ook over de noodzaak om bij extreme neerslag meer rivierwater (Schelde, Maas, Rijn, Brabantse rivieren) snel te moeten afvoeren naar zee. Voor dit laatste is meer dynamiek in de Delta nodig bijvoorbeeld door het maken van doorlaten in de vaste dammen en geleide lijke overgangen van zout naar zoet en van zout naar zoet. Ook wordt er gekeken hoe en waar de kustlijn dynamischer kan in plaats van steeds maar weer de dijken te verhogen (zie het volgende artikel: Van lijn naar zone.) Voorlopig zitten we in Zeeland nog met droge voeten, maar er zullen dingen ver anderen, sommige binnen enkele tiental len jaren, sommige in een paar eeuwen. We zullen keuzes moeten maken en wel licht ons overgeven aan natuurkrachten die groter zijn en al langer werken dan de mens bestaat. Natuurkrachten die al mil joenen jaren het land- en zeeoppervlak bepalen, en dit zullen blijven doen, ook in de toekomst. Nuancering De huidige ideeën met betrekking tot opwarming van de aarde en zeespiegelstij gingen zijn afgeleid van rapporten van het IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change, 2001). Deze lijvige rap porten zijn het resultaat van honderden onderzoeken. Sommige aspecten van die rapporten halen zelden de media, maar zijn voor de nuancering het vermelden waard. Het klimaat en de oceanen zijn zeer com plex en heel moeilijk goed in modellen te vangen. Van de tientallen modellen zijn er maar zeven gebruikt en in grote delen van de wereld worden maar weinig gegevens verzameld, tevens is de tijd waarin de gegevens voor de modellen zijn verzameld relatief kort. Verder kan nog vermeld worden: de gletsjers en ijskappen hebben een vertraging in hun reactie op opwarming en op andere veranderingen; al zou er een stabilisatie optreden in de uitstoot van broeikasgassen, dan nog zal de warmte-uitzetting van het zeewater nog honderden jaren doorgaan en dus een verdere zeespiegelstijging veroorzaken; de geschatte zeespiegelstijging kent variaties van 1-7 mm per jaar, waarvan het grootste deel veroorzaakt wordt door de uitzetting van het warmere water; er is voor de 20e eeuw geen versnelling van de zeespiegelstijging aangetoond; Door de Deltawerken is de invloed van de zee sterk ingeperkt. Foto: Jaap Wotterbeek. 8 WANTIJ April '05

Wantij | 2005 | | pagina 8