Wordt u warm of koud van de klimaatverandering? De lezer spreekt Lex Kattenwinkel Afsmeltende poolkappen, een stijgende zeespiegel, wijn bouw in Zeeland. Stijgt uw temperatuur van de klimaat verandering of laten alle verhalen over een opgewarmde aarde u Siberisch? Pijpt Smallegange, Middelburg "Klimaatverandering is een serieus pro- \cm. Ik heb gelezen dat we er nog iets 1 kunnen doen als we mï de uitstoot broeikasgassen sterk omlaag bren- Anders is het proces over tien tot vijf- \i jaar onomkeerbaar geworden. Ik ben ir vrij pessimistisch in, want de men- i zijn niet bereid luxe in te leveren br het klimaat. Er komen steeds meer fo 's en de energiebehoefte neemt jaar lijks toe. Volgens mij heeft het gros van de mensen niet in de gaten dat ze zelf mede oorzaak zijn van de problemen. Om het nogal grof te zeggen: ik denk dat we bezig zijn de aarde naar de sodemieter te hel pen Harry Raad, Kruiningen "Het veranderend klimaat houdt me niet dagelijks bezig, maar ik probeer altijd wel zo milieubewust mogelijk te leven. Dat houdt in: zuinig zijn met energie en grondstoffen, reizen met het openbaar vervoer en een vrij sober huishouden. Behalve een aangenaam leven geeft deze leefwijze mij het plezierige gevoel dat ik me in ieder geval niet als persoon verant woordelijk hoef te voelen als de boel - figuurlijk gesproken - in elkaar zakt. Zo creëert iedereen een eigen wereld waarin hij of zij zich het best thuis voelt. Ik zal mijn leefwijze aan niemand opdringen, al kunnen mensen er wel een voorbeeld in zien van hoe je ook een goed bestaan kunt hebben met een lagere milieubelas ting. En wat ik van die klimaatverande ring vind: zo 'n mooie zomer als in 2003 mag zich nog wel eens herhalen. Riet van der Have, Kerkwerve "De klimaatverandering maakt me niet warm of koud. Niet echt, nee. Ik denk dat de mensen onnodig bang gemaakt wor den In het verleden zijn er ook periodes geweest met warme zomers. Opwarming en afkoeling zijn natuurlijke fenomenen, daar heeft de mens geen invloed op. Achter de computer kunnen ze prachtige klimaatmodellen opstellen, maar dat is theorie. Ik hecht daar weinig waarde aan. Het milieu is wel heel belangrijk. Daarom moeten we zuinig zijn op wat we hebben aan grondstoffen en fossiele brandstoffen, want die zijn eindig. Als je ziet wat mensen tegenwoordig allemaal weggooien. Arjen Leijte, Waterlandkerkje "De grote veranderingen in korte tijd aan natuur en klimaat, dat moet wel door menselijk handelen komen. Ik denk dat het heel moeilijk zal zijn om het energie gebruik en de autokilometers terug te dringen. De enige mogelijkheid om het broeikaseffect tegen te gaan is overstap pen op alternatieve energiebronnen. Ook windenergie, al lijkt dat nu een heilloze weg, vanwege de lange terugverdientijd van turbines en de wisselende energiepro ductie. We moeten alle duurzame moge lijkheden blijven ontwikkelen. Van kern energie ben ik een tegenstander. We moe ten de kerncentrales zo snel mogelijk slui ten, ook Borssele. Dat vergroot de nood zaak om echt duurzame energiebronnen te ontwikkelen. Toni Joziasse, Vlissingen "Het is uitstekend om aandacht te schen ken aan het broeikasverhaal, maar we moeten niet net doen of door de opwar ming van de aarde het einde der tijden nabij is. Vergeet niet dat het de kernener gielobby is geweest die destijds het broei kaseffect heeft uitgevonden, als argument voor uraan en tegen kolen. Deze energie bronnen zijn eindig, dat weet iedereen. Naarmate ze over een aantal jaren schaarser worden, zal de prijs stijgen. Windmolens, zonne-energie en andere alternatieve energiebronnen worden dan vanzelf concurrerend. Het is puur een economisch verhaal. Daarom ook moeten we er alles aan doen om die duurzame alternatieven verder te ontwikkelen. Ik denk dat energie goedkoop blijft, net als nu. Stel je eens voor: je laat een hele avond alle lampen in huis branden en het kost je misschien nog geen kwartje. Wie past zijn gedrag aan om minder broeikas gassen te produce ren? Foto: Jaap Wolterbeek. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 15 WANTIJ April'05

Wantij | 2005 | | pagina 15