Turby: windenergie van eigen erf f Gerda Spaander Wil je zelf een bijdrage leveren aan het Kyoto-protocol? Laat dan je huishonden draaien op duurzame energie. Dat doe je het makkelijkst door over te stappen op groene stroom. Zelf duurzame energie produceren gaat een stap verder. Zeker als het gaat om windenergie: de nieuwste turbines laten de Lange Jan in hoogte allang onder zich. Maar er is een uitzondering: de Turby is ook voor (groe pen) particulieren bruikbaar. Komen er nu naast satellietscho tels ook massaal de op slagroom kloppers lijkende Turby's op het dak? Zover is het voorlopig nog niet, maar bij windenergievereniging Zeeuwind heb ben al heel wat boeren, recreatieonderne mers en particulieren belangstelling getoond. Ze moeten nog geduld hebben, want de eerste Zeeuwse Turby, gekocht door Zeeuwind en geplaatst bij bezoekers centrum Poppendamme in Grijpskerke, vertoont nog kinderziektes. De Turby is niet de enige kleine windturbine. Bij een andere proef dit jaar worden nog 4 ande re typen kleine windturbines op verschil lende plaatsen in Zeeland neergezet. Daaruit moet blijken welke het meest geschikt is om op grotere schaal gebruikt te gaan worden. Voorwaarden voor plaatsing Het plaatsen van Turby's zal makkelijker verlopen dan bij hun grote broers het geval is. De provincie heeft in ieder geval haar deel van het werk gedaan door een 'Beleidsvisie kleine windturbines' op te stellen. Die gaat onder andere in op de voorlopige voorwaarden voor plaatsing: niet in beschermde stads/dorpsgezichten, wel op platte daken, wel op bedrijventer reinen, bij woningen alleen als die op ruime percelen staan, maar weer niet in natuurgebieden of landschappelijk waar devolle gebieden. Zo worden Walcheren en de Zak van Zuid-Beveland van plaat sing uitgesloten. Na verloop van tijd kan blijken dat deze Turby bij het bezoekerscen trum Poppendamme in Grijpskerke Foto: Jaap Wolterbeek molentjes nauwelijks storend zijn en dat de regels versoepeld kunnen worden. Het blijft natuurlijk een kwestie van smaak, maar een Turby is door zijn beperkte hoogte niet van veraf storend zichtbaar. Totale hoogte: Hoogte van de rotor: Diameter van de rotor: Gewicht: Nominaal vermogen: Piekvèrmogen: Verwachte opbrengst: 8 meter 3 meter 2 meter 320 kilo 2,5 kW 3 kW 2500 - 5000 kWh (een gemiddeld huishouden gebruikt ruim 3000 kWh) Prijs: 13.000 Wind of zon De aanschaf van een Turby zal mede door de prijs minder voor de hand liggen dan die van een set zonnepanelen. Wat de ver houding prijs en opbrengst betreft, win nen de kleine windturbines. Ze kunnen circa 60 keer zoveel elektriciteit leveren als een zonnepaneel, terwijl ze 'maar' 25 keer zo duur zijn. Waarschijnlijk zal de prijs van kleine windmolens dalen wan neer ze echt in productie zijn. Een groot voordeel voor de Türby is dat wind meer dan zon beschikbaar is op de tijden dat er veel energie wordt gebruikt, namelijk 's avonds en vooral 's winters Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 16 WANTIJ April'05

Wantij | 2005 | | pagina 16