De verwarrende mantel der liefde De voorloper Begin februari zijn we op zoek naar zeevenkel langs de Zeeuwse kust. Een mens kan het zich ook té moeilijk maken. Planten die zich hier recent gevestigd hebben van zien. Geen zeevenkel dus. Niet langs de inlagen bij Noord- Beveland, noch langs de kunstmatige rotskliffen bij Peter Maas uit het zuiden zullen zich zeker in de winter niet laten Eloofdplaat. Toch staan ze daar. Althans volgens de meest recente verspreidingskaart jes van Floron. Zeevenkel is een soort die vanuit het Middellandse Zeegebied al jarenlang aan een opmars bezig is naar het noorden. In Nederland heeft deze plant de Zeeuwse kusten bereikt. De zee venkel vond daar een gunstig kiemingsmi- lieu door de vele dijkherstelwerkzaamhe- den die er de laatste jaren zijn uitgevoerd. Plantenkenners die het weten kunnen, schrijven deze uitbreiding toe aan het ver anderend, lees opwarmend ldimaat. Herinneringen Het geheugen van de mens lijkt tekort te schieten om dit soort verschijnselen zelf op te merken. Ik herinner me een gesprek ooit tussen twee oude boertjes uit de omgeving van Hoek. Het was koud die dag, het gras lag witberijpt en op de kreek lag een dun laagje ijs. De beide mannen haalden herinneringen op aan de winters die vroeger toch duidelijk veel strenger waren dan tegenwoordig. Ongelogen en waar: ze waren het er allebei uiteindelijk over eens dat de winter van 1906 de strengste was geweest die ze ooit hadden meegemaakt! Nee, zo begaan zijn we tegenwoordig niet meer met ons weer. Ons leven speelt zich binnen af, op kan toor, in huis en in het overdekte winkel centrum. We hebben geen idee wat het weer precies doet en varen blind op.wat Erwin, Piet, Jos of Marion ons voorschote len. Liefdegras Maar planten liegen niet. Zeevenkel langs de kust. Tongvarens, met vele tientallen, op de Middelburgse kademuren, midden in de winter. Zilverreigers bij Sluiskil, Terneuzen en Leeuwedorp. Straks, als het eenmaal eeuwig zomer is, kun je er niet meer omheen. Dan liggen de straten bezaaid met de mantel der liefde. Alsof de natuur iets goeds wil maken om ons gestuntel te bedekken. De 'C4-grassen' rukken op: kleine grassoorten vanuit het warme zuiden die op alle trottoirs te vin den zijn. Het kleinliefdegras en het straat- liefdesgras. Hun speciaal metabolisme stelt hen in staat om binnen zeer korte tijd gebruik te maken van het zonlicht en dit om te zetten in organische stoffen. Zeevenkel FotoTonnie Outermans Hoe zat het ook weer? Olie, kolen, gas, kortom fossiele brandstoffen en de uit stoot van kooldioxide. Het zit ingewikkeld in elkaar, wat links gebeurt, leidt rechts tot onvermoede gevolgen. De volgende dag heb ik nog een onverwachte meevaller. Op de banden van mijn auto staat dat dit type namelijk niet zomaar een band is, nee: "reduces CO2 emis sion"! Zonder te weten toch nog een zinvolle bijdrage geleverd aan het Kyotoverdrag Slachtoffers Struinend langs de kust van Noord- Beveland komen we alleen maar een dode drieteenmeeuw, twee dode zeekoeten en een dode alk tegen. Slachtoffers van de stookolie. Voor excursies, wandelingen of andere activiteiten in de Zeeuwse natuur, zie de ZMF-agenda: www.zmf.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 18 WANTIJ April'05

Wantij | 2005 | | pagina 18