Geen auto, maar wel 7 computers iJ ei voetafdruk van Weerman Jos Broeke: Gerda Spaander Op blz. 3 en 4 in deze Wantij geeft dé Zeeuwse weerman, die van 's ochtends 6 tot 's avonds 9 uur met het weer bezig is, zijn visie op de opwarming van ons klimaat. Hier nemen we hem de maat. De Mondiale Voetafdruk meet weliswaar geen CO2 maar nr leefruimte, maar waar het ene stijgt, stijgt het andere meestal ook. Wat is de bijdra ge van Jos Broeke aan de opwarming van de aarde? De eerste indruk is, dat die bij- t drage bescheiden is. Een auto heeft hij niet, al was zijn vader er wat autorijden betreft snel bij. Jos had toen al iets tegen auto's en reed alleen bij uitzondering mee. En dat niet alleen, ook werd hij op z'n zestiende lid van Natuurmonumenten, waarna nog veel andere natuur- en milieuorganisaties volgden, waaronder de ZMF. Al het papier dat daardoor de brievenbus binnenkomt, mét twee kranten, kost overigens wel de nodige hectares. Hoge noorden Het leven zonder auto en zonder rijbewijs kost Jos Broeke geen moeite. Zijn voor naamste opdrachtgever, Omroep Zeeland, zit op lietsafstand van zijn woning in Ritthem. En als de weermannen en -vrou wen bij elkaar komen in De Bilt, neemt hij de trein. Wel geeft hij her en der in de provincie lezingen: als dat op lastig bereikbare plaatsen is, laat hij zich opha len. Een poging om de pas ontwikkelde 'Vakantie Voetafdruk' te testen strandde op het feit dat zijn laatste vakantie alweer dateert van 10 jaar geleden. Dat is welis waar vooral een financiële kwestie, maar ook als geld geen rol zou spelen, heeft Jos hooguit één vakantie, ergens in het hoge noorden, op zijn verlanglijst. Waar het nog rustig en mooi is. Want ook al wordt er hoog opgegeven over de schoonheid van Zeeland, Jos Broeke ziet het landschap dat hem na aan het hart ligt, flink verloede ren. "Er worden bijvoorbeeld her en der bedrijven neergezet die op bedrijventer reinen thuishoren. Ik heb wel eens voor Omroep Zeeland een zomerprogramma gepresenteerd, en als ik dan weer zoiets tegenkwam, dan riep ik heel hard: Lelijk! We hebben met het Ritthemse Dorpscomité drie heel grote windmolens tegengehouden. Ja, dat is natuurlijk een zaak die goede en slechte kanten heeft, maar het was voor ons te dichtbij." Energie Overigens doet een hedendaagse weer man zijn werk vooral binnen achter de computer. Een kijkje in de keuken van de Zeeuwse weerman laat er maar liefst 7 zien, al staan ze niet allemaal tegelijk aan. Maar de Voetafdruk is coulant, de energie die al die apparaten kosten, telt niet mee, net zomin als de energie die iemand anders op zijn werk buitenshuis gebruikt. Jos Broeke, weerman van Omroep Zeeland. Foto: Jaap Wolterbeek. Boodschappen Milieuvriendelijk boodschappen doen is in Ritthem niet moeilijk, ook al heeft de laatste echte winkel er 15 jaar geleden zijn deuren gesloten. Maar de biologische boerderijwinkel van De Visser voorziet in veel behoeften, in ieder geval in die van Jos Broeke. Na het doorlopen van alle onder werpen blijkt de score van Jos bescheiden: 3,0 ha Zeeuwen en hun voetafdruk Elke Wantij vragen we een Zeeuw om zijn of haar mondiale voetafdruk te laten meten. De stand tot nu toe is: 1 .Anke Elzen (medewerkster MIC/MEC) 2,5 ha 2.Jos Broeke (weerman Omroep Zeeland) 3,0 ha 3.Jan Koeman (promotor Zeeuwse Vlegel) 4,5 ha 4.Harry van Waveren (gedeputeerde Provincie Zeeland) 5,5 ha N.B. Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Bereken zelf uw voetafdruk op www.voe- tenbank.nl. of www.voetafdruk.nl. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ April '05

Wantij | 2005 | | pagina 20