A Zeeuws-Vlaanderen overwinteren Is zwaluwen in Zeeuwse natuur verandert mee Planten en dieren verkassen onder invloed van warmer klimaat. Gijs van Zonneveld Het klimaat verandert en de natuur verandert mee. In de Zak van Zuid-Beveland groeien druiven naast appels en peren. Er gaan geruchten over overwinterende zwaluwen in Zeeuws Vlaanderen. Het verschijnen van de zwaluw zal nog wel even verbonden blijven aan het begin van de zomer. Maar dat de Zeeuwse natuur de veranderingen in het klimaat volgt, is wel zeker. Er zijn twee specifieke kenmerken f die ervoor zorgen dat Zeeland bij (S* het veranderende klimaat een bij- V' zondere positie inneemt ten opzichte van de rest van Nederland. Allereerst vormt Zeeland de zuidgrens van ons land. Soorten die gebruik maken van de opwarming en daarom steeds verder oprukken naar het noorden, doen logi scherwijs het eerst de zuidelijke provin cies aan. Het tweede kenmerk is de lig ging van Zeeland aan de kust. In de win ter zorgt het relatief warme zeewater voor wat minder kou. Door dit iets warmere kustklimaat zie je dat veel planten en die- en met een meer zuidelijk voorkomen, zich via een soort tong langs de kust veel noordelijker kunnen ophouden. Nieuwe zuidelijke' soorten bereiken vaak het eer ste Zeeland. Op deze wijze is de vuurlibel e opmars in Nederland vanuit Zeeland egonnen. ieuwe planten en vogels r zijn soorten die je hier vaker ziet dan roeger of eerder dan elders in het land. Dat geldt voor planten zoals de kleine kat tenstaart, de zeevenkel (zie blz. 18), de wilde kool en het liefdegras, maar ook voor vogels. De kleine zilverreiger mag inmiddels een echte Zeeuwse soort genoemd worden die je soms zelfs vanaf de A58 langs een poldersloot ziet. De ijs kogel is tegenwoordig een regelmatige verschijning in heel Zeeland. De ijsvogel is toch vooral een zuidelijke soort. Kijk maar eens naar de kleurstelling van deze vlie gende diamant: het blauw van een medi- lerrane hemel en het rood van een door de zon gekoesterde rots. Hoewel de naam NRC Handelsblad 5 december 2004. suggereert dat de vogel van ijselijke omstandigheden houdt, houdt de ijsvogel juist bij zachte winters opvallend beter stand. Insecten Een voorbeeld dat vaak wordt aangehaald is de koninginnepage. Het zweven van de koninginnepage, dat in vergelijking tot de andere Zeeuwse vlinders wat weg heeft van een vliegend tapijtje, heeft een haast tropische uitstraling. Deze vlinder wordt steeds vaker in Zeeuws-Vlaanderen waar genomen en nu bellen er ook al mensen naar de Vlindertuin in Langeweegje (Zuid- Beveland) om ervoor te waarschuwen dat daar vlinders ontsnapt zijn. De snelheid van sommige veranderingen is opvallend: een voorbeeld daarvan is de hoornaarzweefvlieg. Toen ik deze soort circa 15 jaar geleden voor het eerst zag, stond ik te trillen op m'n benen. Nu zie je ze overal. De veranderingen in de insec tenwereld zijn vermoedelijk enorm. De vlinders en grote zweefvliegen vallen daar bij op, maar heel veel blijft onopgemerkt. Verdwijnende soorten Komen er alleen soorten bij? Nee, dat lijkt misschien zo: nieuwe soorten en vooral de opvallende, worden nu eenmaal snel ler opgemerkt. Er verdwijnen echter ook soorten uit Zeeland. In de jaren zeventig De koninginnepage heeft een tropische uitstraling. Foto: Jan van de Ven. 5 WANTIJ April '05

Wantij | 2005 | | pagina 5