ran lijn naar zone Zeewering nieuwe stijl nodig Anke van der Geest De verwachting is dat de zeespiegel verder stijgt en dat de golfwerking langs de Zeeuwse kust sterker wordt. Maar weer een dijkverhoging dan? De overheid denkt na over hoe het anders kan, over nieuwe strategieën. Hoe bescher men we ons tegen de zee en benutten we de ruimte achter dijken en duinen optimaal? Rijkswaterstaat, de Waterschappen, ia de Provincie en de betrokken gemeenten zijn verenigd rondom de visie "De Delta in Zicht" en heb ben hun vertegenwoordigers in de Deltaraad. Bij Rijkswaterstaat gaan Léo Adriaanse en Eric Blaakman over zeewe ringen nieuwe stijl. Leo Adriaanse was samen met twee collega's van andere diensten van Rijkswaterstaat de initiatief nemer van het innovatieve project ComCoast*. Hij is nu nog adviseur. Eric Blaakman is de coördinator van alle proef projecten binnen ComCoast (internatio- Biaal) en tevens projectleider van de Zeeuwse proefprojecten. ComCoast is een Europees project, waarin ook Groot- Brittannië, Duitsland, België en Denemarken deelnemen. Proefprojecten In ComCoast zoekt men oplossingen voor het behoud van de veiligheid achter dui- ften en dijken. Maar ook voor de combi natie met recreatief gebruik, natuur en mogelijk vormen van zoute aquacultuur achter (dubbele) dijken. Om de diverse mogelijkheden te testen én het brede publiek kennis te laten nemen van deze nieuwe wijzen van denken en handelen, komen er een paar proefprojecten. Eén project komt bij Ellewoutsdijk op Zuid- Bei eland en eén bij Perkpolder in Zeeuws- Vlaanderen. Hoe hoog? Om ervoor te zorgen dat de dijken bestand zijn tegen de kans van 14000 op een doorbraak bij extreme stormen, zijn tot nu toe steeds de dijken verhoogd. Maar tot hoe hoog kun je gaan? Technisch extreme stormen meer water over de dijk kunnen spoelen. Daar moet iets mee gedaan worden. Tweede dijk Binnen ComCoast probeert men oplossin gen te zoeken zoals bijvoorbeeld het gebruik van een tweede dijkfje) achter de waterkerende, zodat een bufferzone ont staat. De oude inlaagdijken hadden welis waar een andere functie, maar zouden nu zo weer functioneel gemaakt kunnen wor den. Een afsluitbaar doorlaatmiddel in de buitendijk zou een beperkt getij opleve ren om deze doelen te bereiken en zou tevens een natuurlijke opslibbing geven van ons veel te lage land. De ruimte tussen de dijken kan dan gebruikt worden voor recre atie, ontwikkeling van nieuwe natte natuur en bijvoorbeeld ook voor een vorm van zoute aquacul tuur Mogelijkheid voor natte natuur in de inlaag achter de zeewerende dijk. Foto: Jaap Wolterbeel is het (nog) geen probleem, maar is zo'n hoge dijk nog om aan te zien, wat zijn de kosten, en wat te doen als het water toch hoger komt dan verwacht? Om een dijk sterk te houden kan ook gewerkt worden aan versteviging van de kruin en van het binnentalud, zodat over slaand water de dijk niet kan ondermij nen. Daarmee zijn we nog steeds veilig. Maar als de zeespiegel stijgt én de golfslag op de dijken toeneemt, dan zal er bij Voor meer informatie: www.zeeweringen.nl www.comcoast.org www.waterinnovatiebron.nl-pilots- ComCoast www.delta-wateren.nl *ComCoast: combined functions in coastal defertcezortes Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 9 WANTIJ April '05

Wantij | 2005 | | pagina 9