"Leuk, heel leuk, maar de consument wil geen vlekje op zijn ei. Kippenboer Van Adrichem heeft een van de weinige biologische bedrijven in de Zak. Foto: Jan Moekotte vertel Van Adrichem van mijn vergissing. Hij ziet het slachtveld al voor zich: uitgela ten nertsen en loslopende kippen. Fosfor Van Adrichem nam in 1992 een kippenbe- drijf over. Een legbatterij, veel meer dan een enkele loods was het toen nog niet. Hij had van meet af aan het idee biolo gisch te gaan produceren. Hij begon onder barre omstandigheden. De eerste paar jaar woonde hij, met vrouw en kin deren, in twee bouwketen naast die loods. Hij huivert nog als hij zich de extreem koude winters herinnert. Nu staat er naast zijn bedrijf een comfortabele bedrijfswo ning. Tot 2003 had hij er altijd wel een baantje erbij. Zo was hij kippenboer en procesoperator bij een chemisch bedrijf. Van Adrichem: "Bij Hoechst kreeg ik betaald om fosfor te produceren, nu pro duceren mijn kippen fosfor, maar kost me dat geld." Hij doelt op de regelgeving rondom mest en lacht als een (kippen) boer met kiespijn: "Ja, door die mestboek- houding en al die papieren rompslomp vergaat me het lachen wel eens". Het Zeeuwse ei De eerste jaren raapte hij de eieren met de hand. "Leuk, heel leuk, maar de consu ment wil geen vlekje, en we mogen een biologisch ei niet wassen". Vandaar dat er een transportband kwam die nu de eieren naar een werktafel brengt waar ze worden ingepakt. Van Adrichem exporteert vooral naar Duitsland. Daardoor wordt hij in totaal drie keer gecontroleerd. In Nederland door het producentschap voor eieren en door de SKAL. En dan dus nog eens dat Duitse orgaan. Om een biologisch ei te kunnen produce ren mogen kippen, volgens Van Adrichem, geen afgebrande snavels hebben en zijn veel bestrijdingmiddelen verboden. Zijn kippen krijgen voer van biologische kwali teit, hebben met zijn alle een ren van meerdere hectares en gezelschap van hanen. Momenteel heeft hij zo n zesdui zend kippen. Die leggen ongeveer een jaar lang en worden daarna vervangen door een nieuwe lichting. "Met zo n aantal kun je net rondkomen, geen geld opzij leggen. Ik heb inmiddels vergunning om uit te breiden naar tienduizend kippen. Dat aantal is nodig om er zonder bijbaan tjes van te kunnen bestaan." Van Adrichem onderhandelt met de Triodosbank over een krediet. Hij weet dat een van zijn dochters hem wil opvolgen. Ondertussen broedt Van Adrichem ook op projecten met werktitels als "Voer van eigen bodem" en "Het Zeeuwse ei" Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 10 WANTIJ Juli '05

Wantij | 2005 | | pagina 10