Je kijkt anders doordat het tempo van een herder met kudde heel laag ligt. "Kijk, hier grenst de dijk aan een perceel zwarte bessen. Dat is wel gemakkelijk, want daar talen ze niet naar. Ze houden wél van rijpend graan en van een berg geoogste bieten, dat is dan uitkijken en werk aan de winkel voor de honden. Die zien hun werk vaak zelf en zo niet, dan wijs ik ze erop door te fluiten. Ja, schapen hoeden op de Drentse hei is wel makkelij ker, op iedere hoek een hond of herder, en dan kunnen de schapen rustig een tijd je hun gang gaan." De schaapskudde beheert de bloemdijken in dei Foto: Elly Geeft "In de Zak is het landschap geva rieerd. Ik ben blij dat ik hier met mijn kudde rond kan wandelen. Het zou natuurlijk nóg prettiger zijn als er hier alleen biologisch geboerd zou worden. Als ik nu zo 'n spuitwolk aan zie komen, loop ik soms om. Daar kom ik met mijn kudde liever niet in terecht" Bezoekadres Stichting Zeeuwse Schaapskudde Nieuwkamerseweg 3 4451 NE Heinkenszand tel.fax: 0113 -655268 www.zeeuwseschaapskudde.nl Men kan donateur van de schaapskudde worden tegen een jaarlijkse contributie van 12,50. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie Zand- en kleidijken Bij dijken die vooral uit zand bestaan, zoals de Oude Zanddijk (ten zuidwesten van Heinkenszand), is 't makkelijkst om een goed resultaat te halen. Kleidijken, zoals de Koedijk (ten zuidoosten van Nisse), hebben meer begrazing nodig om te verschralen en daardoor ruimte te bie den aan bloemen. Daarom is de kudde vaker op de kleidijken te vinden. In het voorjaar worden er op verschillen de plaatsen snelle graas-rondes gehouden, vervolgens wordt er stukken trager over de dijken gelopen. Door het langzame lopen is er alle tijd om op de vogels te letten. Op boomvalken, die hun territorium hebben van de Ambachtsherendijk tot aan de schaaps kooi. Op kiekendieven, buizerds en gele kwikstaarten, die soms op de schapen gaan zitten. Of op zwaluwen die bij slecht weer tussen de kudde doorvliegen, omdat de schapen de insecten uit het gewas opjagen. Werk voor de honden Maar tussen al het geblaat moet Klaasjan wel het land van de buren in de gaten houden: 14 WANTIJ Juli '05

Wantij | 2005 | | pagina 14