Hoe paradijselijk woon je in de Zak? Lex Kattenwinkel Iedereen is het erover eens dat de Zak van Zuid-Beveland een prachtig gebied is en het beschermen waard. Het was niet voor niets Waardevol Cultuur Landschap en de hui dige status van Nationaal Landschap is eveneens bedoeld om al dat moois en cultureel waardevols te beschermen. Voor recreanten en dagjesmensen is het heerlijk toeven in 'de Zak', maar geldt dat in even sterke mate voor de bewoners? Hoe bevalt het om in de Zak te wonen en hoe denken de bewoners over het Nationaal Landschap? Foto: Jaap Wolterbeek Sander Littel, Oudelande Wiet fraaie landschap, de rust, de nabij heid van de Westerschelde ...de Zak is loor mij de ideale woonomgeving. Het is Bintastisch om naar de Scheldedijk te Maan en daar een andere wereld te zien, t)'el schorren, vogels en passerende boten. Jen paradijs is het hier nog net niet, maar het komt er dichtbij. Soms ver- Swijnt er een rij bomen, maar men zorgt Sat er ook voor de komende generaties een mooi landschap blijft. Maar: alle nadelen die de beschaving meebrengt, zijn ook hier. We horen en zien geregeld de uitingen van de chemische industrie. En zonder auto zou het wonen in de Zak ook niet meevallen. Janny Dekker, Ellewoutsdijk "We hebben net zitten genieten van de jonge pimpelmezen. Voor de putters laten u<e de paardenbloemen staari en voor de hommels de dovenetels. Ons huis staat onderaan de dijk, middenin de natuur. Prachtig. Het is wel een nadeel dat je voor ieder wissewasje naar de stad moet, al kan ik voor de dagelijkse boodschap pen gelukkig in Ovezande terecht. Van het Nationaal Landschap heb ik nog geen voordelen gezien. De Zak hoeft niet op slot, maar wat ze nu allemaal toestaan. Het wordt veel te landhuisachtig. Cees de Jonge, Nisse "Het grootste voordeel van wonen in de Zak van Zuid-Beveland is de rust. Grootste nadeel is het slechte openbaar vervoer. En het verdwijnen van de voor zieningen uit de dorpen. Voor ons is dat niet zo'n probleem, want we zijn mobiel en de kinderen kunnen overal komen op de fiets. Nóg een nadeel: de vele rustver- storende activiteiten, zoals hele colonnes motoren die zich soms door de kernen wurmen. Het is goed dat ze de Zak beschermen, maar of de status Nationaal Landschap daaraan veel bijdraagt, weet ik niet. Ik merk er niks van. Beschermen is overigens niet hetzelfde als bevriezen. Dick de Jong, Heinkenszand "Er zijn weinig andere gebieden die je bijna helemaal op onverharde wegen en dijken kunt doorkruisen. Ik heb veel gezworven en gefietst in de Zak. Onbekende paadjes verkend. Door me te oriënteren op de kerktorens wist ik altijd wel waar ik was. De Zak is nog steeds een prachtig gebied, ook om in te wonen, maar niet alles is nog even mooi als vroe ger: veel bloemdijken zijn grasdijken geworden. Rond 1970 zag je de wollige distel op veel meer plaatsen dan nu. Ook uit toeristisch oogpunt is het belangrijk de bloemdijken te herstellen. Leo van Dijk, Ovezande "We wonen hier al bijna 30 jaar. De rust en de aangename omgang met de mensen spreken ons het meest aan. Maar er hangt een dreiging boven de plezierige woonom geving. De oprukkende industrie geeft me het gevoel dat dit gebied heel langzaam op de schop gaat. Het is nu Nationaal Landschap, maar van een beschermende werking van die status moet je je niet te veel voorstellen. Gelukkig lijkt de gemeen te gestopt met het her en der rondstrooien van bedrijventerreintjes Lex Kaltenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 17 WANTIJ Juli'05

Wantij | 2005 | | pagina 17