"Het eigene van de Zak moet sterker" Gijs van Zonneveld (ZMF): Willem de Weert De Zak is door het kabinet aangewezen als Nationaal Landschap. Dat klinkt mooi, maar houdt het ook wat in? Wat is de visie van de Zeeuwse Milieufederatie op de Zak als Nationaal Landschap? Gijs van Zonneveld, hoofd Groene Ruimte bij de ZMF, beantwoordt de vragen. Bestaat er een visie op het Nationaal Landschap? Gijs van Zonneveld: "Nee, de visie moet nog ontwikkeld worden. De term Nationaal Landschap is in de Nota Ruimte (2004) naar voren gekomen. Die Nota bevat de visie van het kabinet op de ruimtelijke ontwikkeling van Nederland tussen nu en 2020. In de nota worden de hoofdlijnen van beleid aangegeven, waar bij het kabinet kiest voor 'decentraal wat kan, en centraal wat moet'. Daarom heb ben de Provincies de regie over de uitwer king gekregen. De Provincie moet overleg gen met de gemeenten. Uiteindelijk komt in het bestemmingsplan van de gemeen ten te staan wat wel en wat niet mag. Want het bestemmingsplan is juridisch voor de burger bindend. De Provincie Zeeland moet de exacte begrenzing van de Zak als Nationaal De uitbreiding van Heinkenszand past niet in het karakter van de Zak als Nationaal Landschap. Foto: Peter Maas. Landschap vaststellen. Hoort Goes er bij voorbeeld wel of niet? Verder moet de Provincie invulling geven aan wat het kabinet "een ontwikkelingsgerichte land schapsstrategie" noemt. Kort gezegd houdt dat in dat het Nationaal Landschap niet op slot gaat. Het restric tieve beleid van vroeger is verlaten. Het beleid is nu om ontwikkelingen te verster ken als ze de kwaliteit van het landschap verbeteren. Dat biedt kansen, ook voor natuur en landschap. Welke kansen zie jij dan? Gijs van Zonneveld: "Er is in de loop der jaren door schaalvergroting veel verloren gegaan. Het eigene van de Zak moet terug. Voor elk Nationaal Landschap zijn 18 WANTIJ Juli'05 de kernkwaliteiten door het Rijk globaal omschreven. Zo langzamerhand wordt ook in onze regio begonnen met het nadenken over die kernkwaliteiten. Wat de Zak betreft zijn dat vooral de inpolde ringgeschiedenis, dijken en beplantings patronen. In feite zijn de kernkwaliteiten gevormd door de - onbewuste - toepas sing van de zogenaamde lagenbenade- ring. Die houdt in dat de ondergrond van het landschap in belangrijke mate stu rend is voor de daarop liggende lagen van bijvoorbeeld verkeer en bewoning. Hoe groter de relatie tussen de lagen hoe beter. Toepassing van de lagenbenadering moet leiden tot samenhang in het land schap. Het toerisme bijvoorbeeld kan inspelen op de cultuurhistorie. Daar is de wandelroute door de Zak, zoals in deze Wantij beschreven, een goed voorbeeld van. Maak dus meer mogelijkheden om over boerenland te wandelen, stimuleer overnachtingsmogelijkheden, zorg voor minder last van het autoverkeer. Het kleinschalige karakter van de Zak is bij uitstek geschikt om te wandelen en te fiet sen, maar dat komt niet uit de verf. De roep om toegankelijkheid en afwisseling in het landschap neemt toe. De huidige landbouwpraktijk past niet bij de wensen van de recreanten. Welke bedreigingen zijn er? Gijs van Zonneveld: "De verzwakking van de landbouw is een bedreiging. Er duiken steeds meer niet-agrarische activiteiten op zoals maneges, stalling van caravans, opslag en dergelijke. Ook de intensivering van de landbouw is een gevaar voor het landschap van de Zak. Regenkappen en plastic tunnels kunnen storend zijn. Daarover moet je goede afspraken maken. Het beste is een ruimtelijk ont werp voor de Zak met criteria om het karakter te behouden en te versterken. "Dat geldt ook voor de woning bouw. Welke architectuur past wel en niet in de Zak? Zijn er meer huizen nodig? Waar moeten die dan komen? En waar moet er dan natuur komen om het evenwicht te bewaren. Over al deze vragen willen we als milieufederatie graag met de betrokkenen over leggen en afspraken maken." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij.

Wantij | 2005 | | pagina 18