Foto: Willem de Weert wenen door de ruilverkaveling. De recon structie van het oude bietenspoor als wan delpad past in het idee van de ZMF om het Zeeuwse landschap beter te ontsluiten voor de recreant." Melissa vindt ook dat er meer overnach tingsmogelijkheden op de boerderij moe ten komen. "Daar had ik er meer van ver wacht. De boeren zijn huiverig om hun privacy te verliezen. Het is natuurlijk ook een hele stap om gasten op je erf te ont vangen. maar het prachtige landschap van de Zak leent zich er uitstekend voor." WCL Mariska van Nieuwenhuijzen is gebieds- makelaar van de gemeente Borsele, waar toe de Zak behoort. "Ik ben aanspreek punt voor burgers, agrariërs, recreatieon dernemers, kortom voor iedereen die iets met de ontwikkeling van een vitaal platte land wil doen. Ik kijk welke vergunningen er nodig zijn, wat planologisch mogelijk is en welke subsidiemogelijkheden er zijn. De Zak kreeg een impuls door de aanwij zing tot Waardevol Cultuur Landschap (WCL). Dat was in de periode van 1994 tot 2001. Het beleid had tot doel de span ning tussen landbouw, natuur en recreatie in de Zak te verminderen door te zoeken naar nieuwe economische impulsen. Ook was het herstel van natuur, landschap en milieu en een heroriëntatie van de land bouw het doel." Subsidie Mariska vertelt dat er in die jaren 263 pro jecten zijn gerealiseerd die samen een bij drage van 4.683 000 ontvangen hebben. "Dit bedrag mag je met ongeveer 2,5 ver menigvuldigen door investeringen die in de streek nieuwe economische activiteit opleverden. Met het WCL-geld zijn bij voorbeeld de haltes langs het spoor van de stoomtrein verbeterd. Vervolgens ont stonden in de nabijheid attracties zoals de vlindertuin en diverse ateliers in Langeweegje. Er ging geld naar cultuurhistorie. Kerken, molens, kasteelresten en monumentale boerderijen (totaal ca. 220 objecten) ont vingen subsidie voor restauratie. Bij de schaapskooi kwam een informatiecen trum. Ook de landbouw profiteerde mee. Bedrijven werden toegankelijker gemaakt voor toerisme. Er kwamen hofstedencam- pings, siertuinen en een theeschenkerij. Duurzame landbouw Duurzame landbouw werd in de Zak bevorderd door de oprichting van een Milieucoöperatie. De coöperatie verbeter de de productie- en afzetmogelijkheden van nieuwe streekproducten zoals zacht- en kleinfruit, met name de zwartebessen- teelt. "Maar de biologische landbouw is niet van de grond gekomen," plaatst Melissa als kanttekening. "Dat was voor de boeren een stap te ver. Dat komt ook omdat er in de Zak weinig akkerbouw is en veel kleinfruit. Het telen van biologi sche appels en peren is moeilijk en voor kleinfruit zoals bessen is de afzetmarkt klein en daarmee economisch onzeker." In 2001 stopte de bijdrageregeling WCL van het ministerie van LNV De gemeente Borsele heeft echter de intentie om het beleid voort te zetten en schiep daarom de functie van 'gebiedsmakelaar'. Die functie oefent Mariska nu uit. Met mede werking van haar en haar voorganger zijn tot nu toe 35 projecten ingediend bij Vitaal Platteland Zeeland. Daarvan zijn er 24 gehonoreerd en is een aantal in behan deling. De grote vraag is hoeveel geld beschikbaar komt nu de Zak dit jaar als Nationaal Landschap is aangewezen. In Zeeland zijn ook West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren tot Nationaal Landschap bestempeld. Spanningen We constateren dat het landschap een stuk van zijn oude glorie terugkreeg, omdat er ca. 90 km kreken, welen en heg gen hersteld zijn en nieuwe dijk- en erfbe- plantingen aangelegd zijn. Een mooi moment om ons neer te vleien in een bloemrijk weiland met uitzicht op een vliedberg. Op een bord (geplaatst met WCL-geld) is de geschiedenis te lezen. Daarna lopen we verder naar het Trekkermuseum. Daar vertelt Mariska dat er ook spannin gen zijn. Zo keurde de gemeente Borsele het uitbreidingsplan van het museum goed, maar de provincie vooralsnog niet. "Het beleid is niet altijd op elkaar afge stemd. Wat de ene instantie bijvoorbeeld in het kader van Vitaal Platteland Zeeland goedkeurt, wijst de andere af op bijvoor beeld planologische gronden. Een ander voorbeeld is de intentie om de Zak auto- luw te maken. Dat botst met het land- bouwverkeer dat steeds grotere machines gebruikt. Grenzen Ondernemers lopen soms tegen de gren zen van de groei aan. Dan willen ze iets grootschaligs wat volgens de overheid niet in de kleinschaligheid van de Zak past. Aan de andere kant protesteren dorpsbe woners tegen de bouw van een fruit- schuur die volgens de gemeente wel door de beugel kan." (zie ook blz. 15 Handhaving). We lopen door en zien onderweg restan ten van het oude bietenspoor: huisjes in dezelfde stijl, die vroeger als stationnetjes fungeerden, weegbruggen en coupures (openingen in de dijk die bij dreigende watersnood gesloten kunnen worden). We eindigen in de Vlindertuin in Langeweegje. De tuin is een toeristische attractie die profiteert van de ligging bij het station van de stoomtram, maar heeft geen relatie met het landschap van de Zak. De toeristen bij de Vlindertuin brengen leven in de brouwerij. In het dorp bloeien winkeltjes en ateliers op die van de stroom bezoekers meeprofiteren. Het is het dilemma van de Zak: hoe houden we het klein, mooi en toch leefbaar? Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 4 WANTIJ Juli '05

Wantij | 2005 | | pagina 4