Keutelen op de bloemdijken Op stap met de Zeeuwse schaapskudde Gerda Spaander Als je in de Zak wandelt, is er een goede kans datje de schaapskudde tegenkomt. De Zeeuwse Schaapskudde loopt vooral in het centrum van het 'rondje bietenspoor', en dat is ook eigenlij het mooiste deel van de Zak. Schaapherder Klaasjan van der Kolk Foto: Conny Buijs dijkenbeheer om draait, 's Ochtends heb ben de schapen het lekkerste gewas mogen eten, 's middags is het ruigere, taaiere deel aan de beurt. Een heerlijk gezicht vindt Klaasjan het, als de schapen zo tevreden lopen te grazen. En intussen is er de ruimte om wat over het landschap te filosoferen. Klaasjan vindt het fascine rend dat dit landschap al zo lang bestaat, dat die dijken er al zo lang liggen. "Hoewel, nóg vroeger liep de Zwaakse Weel door tot de Louisepolder, dus dwars over de dijk waar we nu lopen." De Brilletjesdijk en de Valdijk met hun kronkelingen en welen vindt hij het mooist. En die staan natuurlijk ook op het repertoire van de kudde. Nóg mooier zou het zijn als zo n I wandeling, die al heel apart is door het gezelschap van 200 H Suffolk schapen, de twee hon- H-n Saartje en Tuil (jawel, die van Jethro) Hi een herder, ook nog eens langs dijken ■Hu gaan waar andere mensen niet (mogen) komen. Maar dat is niet het B-val. Herder Klaasjan: "Nee, we lopen Wel over mooie dijken, maar over de Heeste dijken die onze schapen begrazen, Hpen asfaltwegen. In overleg met terrei neigenaar Natuurmonumenten selecteren Se de dijken waar de beste resultaten te ÉLlen zijn, en die zijn voor iedereen toe- jmnkelijk." W moeten het dus hebben van de andere Mjk die een schaapherder heeft op het landschap. Anders, doordat hij de omge ving bekijkt vanuit de mogelijkheden om dbor begrazing een mooie vegetatie te Óp wikkelen. Aiders door de vraag: hoe prettig is het Hn hier met mijn kudde te lopen? Moet ik Hg uitkijken dat de schapen geen land bouwgewassen opeten? Of is de berm hier smal dat de honden wel erg veel heen «i weer moeten rennen om de kudde bij «|kaar te houden? Bii misschien ook anders doordat het tempo van een herder met kudde heel laag ligt, nog een stuk lager dan van een Wandelaar. Herdersvak Medewandelaar is schaapherder Klaasjan fn der Kolk, geboren Schiedammer en fftogen Drent. Hij heeft milieukunde gestudeerd, en vervolgens landschapsar- Witectuur. Tussendoor heeft hij bij wijze ®n vervangende dienstplicht als hulp-her- Bloemdijkenbeheer Ons wandelingetje gaat over de Ambachtsherendijk, heen en weer terug. De rozetten van de wollige distel zijn dui delijk te zien, en dat is mooi, want dat is één van de planten waar het in het bloem- der in Zeeland aan het herdersvak gero ken. Na de laatste studie is hij in Zuid- Beveland teruggekeerd, en deze keer als 'echte' herder. Zijn werkdagen zijn langer dan van 9 tot 5 en met collega Stefan draait hij afwisselend weekenddienst. Voor iemand die langs de kudde fietst als de zon schijnt, lijkt het herderschap nauwe lijks op werk, maar bij slecht weer of klie rende schapen is het een ander verhaal. Ook met een griepje maakt een herder vaak toch nog zijn rondje. 13 WANTIJ Juli'05

Wantij | 2005 | | pagina 13