[oodsen tasten gezicht op Nisse aan Handhaving Omwonenden maken tevergeefs bezwaar Jan-Eelco Dijk De Zak van Zuid-Beveland staat onder druk van de eco nomische vooruitgang. Grootschalige planologische ont wikkelingen als de vierbaans Sloeweg of de Westerschelde Containerterminal dreigen dit idyllische stukje Zeeland ingrijpend van aangezicht te veranderen. Maar ook op kleinere schaal rommelt het soms in de Zak. ning te vragen. Helaas, de rechter volgde hun betoog niet. Hij oordeelde dat vol doende aannemelijk was geworden dat het bedrijf in overwegende mate alleen eigen fruit opslaat en verwerkt. Alleen de restcapaciteit van de loodsen wordt gebruikt voor opslag van derden, aldus de Middelburgse magistraat. Ook de aantas ting van het landschap en het beschermde dorpsgezicht waren voor hem geen reden om de vergunning te schorsen. Het bestemmingplan dat het beschermde dorpsgezicht van Nisse regelt, kan niet worden ingeroepen om agrarische bedrij ven verderop beperkingen op te leggen, aldus de rechter, ook al zijn ze goed zicht baar vanuit de historische kern. Het geval van de fruitteler bij Nisse maakt duidelijk dat de bescherming van het landschap in de Zak van Zuid-Beveland soms maar relatief is. Ondanks de status In het fraaie en intieme landschap en bij het beschermde dorpsgezicht van Nisse passen geen grote fruitloodsen. Foto: Jaap Wolterbeek Ondernemers willen mee in de vaart der volkeren. Zo is daar de fruitteler bij Nisse, die met een plan kwam om zijn toch al forse loodsen nog eens flink ujt te breiden. Omwonenden zien dat «lemaal niet zitten. De schuren zijn Bpland middenin het fraaie en intieme Btdschap dat het gebied kenmerkt. Ze |n bovendien geprojecteerd vlakbij het «schermde dorpsgezicht van Nisse. De bedrijfsgebouwen zullen schril aftekenen tggen belangrijke historische plekken als liet Dorpsplein en het Hof Ter Nisse. Grondgebonden bedrijf Bnwonenden hebben daarbij een belang- rij juridisch bezwaar. Op het perceel van dé fruitteler rust de bestemming "grond- jjbonden bedrijf"; dat is een onderne ming die zich toelegt op het telen van ■wassen. Het bedrijf in kwestie heeft inderdaad grote stukken grond in pacht of eigendom, en moet de appels en de peren die daarvan afkomen kunnen opslaan. Maar daarnaast wordt ook fruit voor ande re bedrijven opgeslagen, gesorteerd en ingepakt. De fruitteler legt zich niet meer zozeer toe op het telen van eigen gewas sen, maar levert vooral diensten aan ande re agrariërs, aldus de omwonenden. Juist daarom heeft de teler zo veel ruimte nodig en is hij genoodzaakt enorme schu ren te bouwen. Omdat er alleen gebouwd mag worden voor een grondgebonden bedrijf, moet de vergunning geweigerd worden wegens strijd met het bestem mingsplan, zo voeren de buurtbewoners aan. Beschermd dorpsgezicht Omdat de bouw inmiddels was begonnen, zagen de Nissenaren zich genoodzaakt naar de rechtbank in Middelburg te stap pen en om schorsing van de bouwvergun- van het gebied als Waardevol Cultuurlandschap, als gebied in de Nota Belvedere en als toekomstig Nationaal Landschap kunnen bedrijven nog aardig vooruit in de Zak. De overheid legt bedrijven weinig in de weg, want de schoorsteen moet immers blijven roken. Bewoners die de Zak juist als woonplaats hebben gekozen wegens haar lieflijke landschap, komen nog wel eens van een koude kermis thuis, zo blijkt uit de zaak van de fruitteler in Nisse Jan-Eelco Dijk is advocaat bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 15 WANTIJ Juli '05

Wantij | 2005 | | pagina 15