Op patrouille in het heggenreservaat AêT p p j dDat bleek een misvatting. Ze waar schuwden me dat de liefelijke aan blik van het heggengebied in schril contrast staat met de fysieke werkelijk heid. De struiken heten niet voor niets mei- doorn en slee- doorn. Geen rozen zonder doornen. Maar de doornen van de braam zijn eigenlijk nog het ergst van al en dan heb je ook nog de brandnetels en het prikkeldraad langs de weilanden. Kortom, in plaats van in een korte broek sjouw ik nu in een dikke doorwerkjas, met extra dikke handschoenen, broek met winkelhaak en zware werkschoenen aan door het heggenreservaat, op sleeptouw genomen door de bacterievuurvoorman. Rond ons middel dragen we een riem met een spuitbus. Stier Er lopen hier koeien in de wei met kalve ren. Maar achter die koeien, is dat een stier? Jazeker, dat is een stier! De koeien zien ons meteen, alleen de stier houdt zich vooralsnog afzijdig. Zogenaamd zelf verzekerd lopen we langs de meidoorns, steeds een blik richting de stier werpend. Stiertje is wellicht de kwaadste niet, of gewoon een sulletje? "Zolang we nog in deze omsloten weide lopen is het beter om hem niet uit te dagen," weten de bac- terievuurspecialisten. De stier draait zijn achterste verveeld naar ons toe. Pff. Je kunt het ook anders treffen in de wei des waar wij controleren. Op sommige plaatsen zwelt er steevast een laag drei gend gebrul aan voordat wij een stap over de omrastering hebben kunnen zetten. De boer houdt de stampende bulldozer in bedwang door middel van maar liefst twee rijen schrikdraad. Het beest werpt zoveel stof op, dat we er haast in stikken. Aan de andere kant van de haag voelen we ons wat meer relaxt. Deze haag vertoont helaas veel aantastingen waar de zaag in moet. Telkens als de stier ons tussen de openingen in de haag ontwaart, wordt zijn woede aangewakkerd. Eigenlijk doen we ons werk nooit ongestoord. Altijd schieten er dieren met veel misbaar weg, vooral duiven en fazanten. Bacterievuur Het is duidelijk: we zijn op patrouille. Deze patrouille heeft als doel de mei doornpopulatie te onderzoeken op ver dachte kenmerken die duiden op aantas ting door bacterievuur. Bacterievuur is een gevaarlijke en besmettelijke ziekte die de meidoorns de ene keer snel, de andere Meidoorn Foto: Kristiaan Dated keer pas na een aantal jaren te gronde richt. Als de temperatuur boven de 17 gra den komt, wordt de bacterie actief. De man voor mij staat af en toe resoluut stil en roept dan opgewekt dingen als "Ha! Daar hebben we er een! Een typisch geval!" Vervolgens slingert hij zich haastig over het prikkeldraad en duikt weg tussen de struiken, die ik even later hevig zie schud den. Als hij te voorschijn komt, rukt hij nog met kracht aan een tak. Triomfantelijk houdt hij de zojuist afgezaagde tak omhoog: "Mooi voorbeeld van een overja rige takinfectie!" "Hoe kan je nou blij zijn om zo n struik zo toe te takelen?", denk ik dan en kijk er wellicht wat schaapachtig bij. Hij pakt de spuitbus met spiritus aan zijn riem en sproeit op de fruitzaag om die te ontsmetten. De penetrante geur van de spiritus ver mengt zich met de heerlijke zoete geur van de bloeiende meidoorns Kees Tonkens is medewerker van de Slichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Kees Tonkens ees Ton ■M W Het is mei en de meidoorns staan weer in volle btoei. (k waag me vandaag op stap met de bacterievuürploeg van SLZ. Het is lekker warm, zonnig weer en ik had wè ver- heugd op een relaxed dagje in korte broek met T-shirt en sandalen. 16 WANTIJ Juli'05

Wantij | 2005 | | pagina 16