Grootgrondbezitter met minimale voetafdruk voetafdruk v Marian de Jong geleefd in huize De Jong. Op 2 hectare grond leiden Marian de Jong (tolk-vertaalster Frans) en m M echtgenoot Wim een naar heden- daagse maatstaven zelfvoorzie nend bestaan. Aan de ene kant ligt Marians letterlijke voetafdruk, te weten het aantal vierkante nieters dat voor reke ning komt van huis en tuin, duidelijk hoger dan die van de gemiddelde Nederlander. Maar aan de andere kant is haar voetafdruk op vele fronten kleiner Zo'n groot erf levert groente en fruit op en hout voor de tegelkachels in kamer en keuken. Via de zonneboiler en -panelen leveren de daken warm water en elektriciteit. Jaarlijks wordt er zo'n 300 kWh teruggeleverd aan het nutsbedrijf. Verder komt het regenwa ter in regenton en waterput. Dat laatste wordt straks nog beter geregeld als ze aan de rioleringsverplichting gaan voldoen door het aanleggen van een helofytenfil- ter, gecombineerd met een grijswatercir- cuit. Heel veel werk Warmte, elektriciteit, (warm) water en eten van eigen erf en daar blijft het niet bij want Marian heeft inmiddels ook geen behoefte meer om op vakantie te gaan: "Voor we hier woonden hebben we veel loop- en fietsvakanties gehouden, maar tegenwoordig hoef ik niet meer weg." Dat zou ook lastig zijn, want de poezen, hon den, kippen en zelfs twee stevige Zeeuwse paarden kunnen niet lang zonder verzor ging. En dan is er nog Marians grote lief de: de tuin. "Zo'n zelfvoorzienend bestaan is wel héél veel werk, maar ik doe het graag, en ik hoop dat ik het nog lang vol kan houden." Auto's, bus en trein Nog even een kijkje op andere facetten van Marians voetafdruk. Op woninginrich ting en kleding scoort ze minimaal, want modegrillen hebben geen vat op haar. De meeste meubelen heeft ze van familie en bekenden, dus alles heeft een voorge schiedenis ("deze bank komt uit een pas sagiersschip") Dat boeit haar. Wél zijn er twee auto's, sinds de dienstre geling van de bus in de Zak achteruit is gegaan. Marian neemt de auto als ze bij voorbeeld op afroep moet vertalen bij rechtszittingen.Verder fietst ze zoveel mogelijk en neemt ze de trein als ze de provincie uitgaat, dus haar auto staat vooral stil. Topscorer Marian is de eerste in deze rubriek die haar score zowel via de Quick Scan als via de uitgebreide test heeft gemeten. Volgens de Quick Scan is ze met 1,5 hectare voor alsnog top-scorer. Ze blijft zelfs onder de 1,7 ha van het 'eerlijk aarde aandeel'. De uitgebreide voetafdruk levert door een iets andere meetmethode en een uitge breider vraagstelling (o.a. naar huisdieren, museum- en concertbezoek) een hectare meer op, maar weinig blijft het. Toch staat Marian open voor nog verdere verkleining van haar score. Overigens loopt, om het thema van deze Wantij af te ronden, over hun erf een stukje van het oude bietenspoor, dat zich hier heeft ontwikkeld tot een mini-bloem- dijk Zeeuwen en hun voetafdruk Elke Wantij vragen we een Zeeuw om zijn of haar mondiale voetafdruk te laten meten. De stand tot nu toe is: 1Marian de Jong (tolk-vertaalster) 1,5 ha 2.Anke Elzen (medewerkster MIC/MEC) 2, 5 ha 3.Jos Broeke (weerman Omroep Zeeland) 3,0 ha 4.Jan Koeman (promotor Zeeuwse Vlegel) 4,5 ha 5.Harry van Waveren (gedeputeerde Provincie Zeeland) 5,5 ha N.B. Gemiddelde Nederlander 4, 7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Bereken zelf uw voetafdruk op www.voe- tenbank.nl. of www.voetafdruk.nl. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ Juli '05 Dat moet wel een goed leven zijn, daar aan de Weltevredendijk, midden in de Zuid-Bevelandse Zak. Vanuit de verte is al aan de zonneboiler en de 12 zon nepanelen op de daken te zien dat er milieubewust wordt Gerda Spaander Marian de Jong op het erf aan de Weltevredendijk. Foto: Jaap Wolterbeek.

Wantij | 2005 | | pagina 20