Een herstelde geul, maar voor hoe lang nog? Slaakje bij Oudelande terug op de kaart Anke van der Geest Kees Wiskerke heeft samen met zijn vrouw Mirjam het Slaakjeeen oude geul, laten herstellen in het zuidelijke deel van de Zak van Zuid-Beveland. de familie donkere wolken aan de hori zon. In het kader van de Ontwikkelings plannen van de Westerschelde worden er gebieden gezocht om natuur in te richten, gebieden waar een gecontroleerd overs tromingsgebied, een gecontroleerd gere duceerd getij of een ontpoldering uitge voerd moet worden. De meeste gebieden zijn al benoemd, maar de Van Hattumpolder, de Everingepolder en een deel van de Zuidpolder staan nog op de nominatie om in deze plannen opgenomen te worden. De gebieden worden dit jaar nog vastge steld. dDe familie Wiskerke heeft in 1999 het stuk land aangekocht dat naast hun land in de Zuidpolder lag. De periodiek drassige plek ken in tuin en weiland, een luchtfoto en de geul aan de andere kant van de dijk lagen aan de basis van de huidige water partij. Tot 1953 was op deze plek een watergeul, die gedempt is bij ruilverkave lingen. Landschapsarchitecten hebben hun creativiteit losgelaten op de plek en het resultaat is een geul, die een aardige uitbreiding geeft van tuin en bosje. De grootste breedte van de geul is ongeveer 30 meter en de grootste diepte ongeveer 3 meter. Riet, libellen en ijsvogels. Kees Wiskerke: "Voor je het wist, hadden planten en dieren de geul gekoloniseerd: diverse soorten eenden, dodaars, zilverrei Kees Wiskerke bij de herstelde geul in zijn tuin in de polder bij Oudelande. Foto: Jaap Wolterbeek gers. In het begin kwam er regelmatig een aalscholver langs en zelfs een ijsvogel heeft er zijn stek gevonden.Verder zijn er kikkers, libellen en eind april scheren de boerenzwaluwen over onze hoofden. Ook waterplanten gedijen hier goed, riet onder andere, en moeten zelfs al met ferme hand binnen de perken gehouden wor den. Door de aanwezigheid van land- bouwnutriënten in het (grond)water groeien de planten flink. Donkere wolken aan de horizon. Dat zal aardig vertoeven zijn op zwoele zomeravondenMaar er dreigen voor Kees Wiskerke heeft zelf een alternatief plan bedacht om de huizen en boerderijen, die in "zijn" polder liggen, te kunnen sparen. Een nieuwe dijk ten zui den van de huizen kan ruimte bieden aan vormen van getij en tegelijkertijd de door hen gecreëerde mooie woonplek met het nieuwe stukje natuur sparen 4 Bronnen: www.meetnetlandschap.nl www.ProSes2010.nl Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ Juli '05

Wantij | 2005 | | pagina 8