I I I I I J. J si I mm iag M v. I 4 Uitstoot van roet bij Dow Chemicals Foto: Jaap Wolterbeek Roet Op nummer 1 staat de aanpak van roet. Roet is de meest schadelijke vorm van fijn stof. Gemeenten en provincie moeten hun eigen wagenpark uitrusten met roetfilters en alleen nog schone voertuigen aanschaf fen. De Provincie moet bij de nieuwe con cessieverleningen verlangen dat busmaat schappijen bestaande dieselbussen voor zien van roetfilters en dat nieuwe bussen gaan rijden op aardgas. De Provincie kan ondernemers stimuleren een schoon wagenpark te gebruiken. Zeeuwse steden moeten emissiearme zones instellen voor woonwijken en sportvelden die met lucht vervuiling kampen. Daar mogen dan alleen bussen, vrachtwagens en bestelbus jes komen die aan de Europese norm vol doen. Er zijn al Europese steden met zulke zones. De tarieven voor betaald par keren horen te variëren al naar gelang het ruimtebeslag en de milieuprestatie van de voertuigen. Naast de aanpak van het wagenpark kan de overheid het gebruik van de fiets sti muleren. De aanleg van snelle en comfor tabele fietsroutes door de stad, kan een flinke verschuiving in de korte ritten van de auto naar de fiets met zich meebren gen. Dat geeft minder luchtvervuiling. Havens Ook in de Zeeuwse havens kun je de luchtvervuiling verminderen, bijvoorbeeld door tarieven te differentiëren. Schonere schepen moeten financieel voordeel krij gen en een voorkeursbehandeling zoals nu al in Stockholm gebeurt. Een andere maatregel waarmee Zeeland Seaports de lucht kan verbeteren, is het aansluiten van schepen op stroom van de wal. Nu blijven de schepen die aan de kade liggen op hun eigen motoren lopen en veroorzaken zo heel wat vervuiling. Stroom van de wal kan de emissie van de zeescheepvaart met 10 procent verminderen. De top tien van maatregelen is door de ZMF naar gemeentelijke en provinciale bestuurders gestuurd. De milieufederatie wil graag in gesprek om te bereiken dat er een Zeeuws actieplan voor luchtkwaliteit komt. Het provin ciale omgevingsbeleidsplan, dat op dit moment in de maak is, kan daar een goed draagvlak voor bie den Tjeu van Mierlo is directeur van de Zeeuwse Milieufederatie. 11 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 11