inde gloeilamp in zicht? Gerda Spaander De gloeilamp heeft zijn beste tijd gehad. Energiezuinige lampen hebben de toekomst. ipaarlampen Ipaarlampen zijn van jampotten met [-licht veranderd in veel kleinere lampen net warmer licht die in één keer aangaan, ■en gemiddeld Nederlands huishouden ;ebruikte in 2003 ongeveer 4 spaarlam- >en maar daarnaast ook nog bijna 25 ;loeilampen en verbruikte daarmee ■emiddeld 550 kWh stroom per jaar. ipaarlampen passen intussen in de mees- e armaturen, dat kan geen probleem neer zijn. Als alle lampen die gemiddeld neer dan drie kwartier per dag branden loor spaarlampen worden vervangen, hal- teert het energieverbruik voor verlichting, paarlampen verdienen zich, als ze langer dan drie uur per dag branden, binnen een jaar terug. IRC Ook halogeenlampen zijn tegenwoordig in een spaaruitvoering te koop. Ze wor den IRC (Infra Red Coating) lampen genoemd.Ter vergelijking: een IRC halo geenlamp van 20 Watt geeft net zo veel licht als een gewone halogeenlamp van 30 Watt of als een gloeilamp van 40 Watt. IRC lampen zijn wel duurder dan gewone halogeenlampen, maar gaan langer mee. LED Een innovatie op het gebied van verlich ting is de LED lamp (Light Emitting Diodes). Een LED is een kleine chip die licht uitzendt als er stroom doorheen wordt gestuurd. Een LED kan het wel 10 jaar achter elkaar vol houden. Ze bestaan weliswaar al lang, maar werden tot nu toe voornamelijk toegepast als kleine lampjes in audioapparatuur en dergelijke. Eerst gaven ze alleen maar rood, geel of groen licht: dat sloot veel toepassingen uit. Dat euvel is verholpen. Als ze goedkoper wor den, gaan de LED lampen concurreren met gloeilampen en halogeenlampen. Ze zijn op het ogenblik 2 tot 6 maal zo ener giezuinig als gloeilampen. In huis komen we ze al tegen als achtergrondverlichting in platte beeldschermen van televisies en computers. Ook de eerste LED straatver lichting is een feit (zie volgende bladzij de). LED lampen zijn geschikt om gebou wen op een energiezuinige manier in alle mogelijke kleuren licht te zetten. Maar dat past slecht bij het motto 'laat het donker donker' van 29 oktober a.s Voor spaarlampen, tl buizen en andere vergelijkbare lampen betaalt men vanaf 13 augustus een verwijderingsbijdrage van 30 eurocent. Dit bedrag komt bovenop de aankoopprijs en staat apart op de kas sabon. Ook voor armaturen wordt bij aan koop een verwijderingsbijdrage gerekend van 1,38. Met de opbrengst van de ver wijderingsbijdrage worden afgedankte lampen en lamphouders op een milieu vriendelijke manier verwerkt. Oude spaar lampen, tl buizen en lamphouders kan men in de winkel inleveren bij aankoop van een nieuw vergelijkbaar product. En natuurlijk ook nog steeds bij het klein che misch afval in de milieustraat In gewone dimmers kunnen geen spaar lampen worden gebruikt, dan leggen ze veel sneller het loodje. Wel zijn er dimmers speciaal geschikt voor spaarlampen. Ook lampen krijgen een energielabel: tl-lampen en spaarlampen hebben label A (meest energiezuinig) of B, halogeenver- lichting zal het label D krijgen en gloeilam pen komen in de categorieën E, F en G. Regelmatig aan- en uitdoen van tl lam pen en spaarlampen kost geen extra ener gie. Het kan wel wat extra slijtage geven. Vuistregel: verlaat u een ruimte voor lan ger dan 3 minuten, dan loont het de lamp uit te doen. Bron: www.milieucentraal.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ Oktober'05

Wantij | 2005 | | pagina 13