Meer duisternis door nieuwe soort wegverlichting Anke van der Geest Zeeland is steeds minder donker. Bedrijventerreinen, kas sen, sportvelden en wegen baden in steeds meer licht. Het gevoel dat verlichting meer veiligheid geeft, speelt daarbij een rol. Innovatie in verlichting kan het weer donkerder maken langs de Zeeuwse wegen. dOat licht meer veiligheid geeft gaat niet altijd op. Donkere bui tenwegen verlichten blijkt voor de veiligheid eerder een nadeel dan een voordeel. Uit onderzoek is geble ken dat mensen harder gaan rijden bij veel verlichting. Dit leidt tot meer energie verbruik (C02-uitstoot), maar ook tot meer ongelukken. Er zijn veel alternatie ven in ontwikkeling en uitvoering om zowel de sociale als de verkeersveiligheid zeker te stellen. De armaturen langs de weg kunnen beter afgeschermd en afge stemd worden, zodat licht alleen naar beneden schijnt. Langs wegen kunnen 'kattenogen" geplaatst worden, die het licht van weggebruikers reflecteren. Reflecterende stroken hebben een soort gelijk effect. Tevens wordt geëxperimen teerd met zogenaamde LED's (Light Emitting Diodes). Dat zijn kleine lampjes die een zwak lichtschijnsel afgeven (zie ook de rubriek Consument). De LED's zijn zeer energiezuinig. Om ze te voeden met elektriciteit is in Noord-Holland een proef met zonnepanelen. Verblinding Verblinding door spaarzaam geplaatste lichtobjecten is ook een potentieel gevaar aangezien onze ogen na het passeren van de lichtobjecten tijd nodig hebben om LED mast te Ede. De armatuur in de LED mast heeft circa 50.000 branduren waar door hij circa 12,5 jaar kan branden. Foto: Dynamicom b.v. zich weer aan te passen aan het donker. Om dit op te vangen passen fabrikanten een lage 'verblindingsfactor' toe in hun armatuurontwerpen. Dit geeft een rustiger lichtbeeld. Felle verlichting kan na bepaal de tijd tot bijvoorbeeld 20% sterkte gedimd worden. Er kan ook gebruik wor den gemaakt van zogenaamde dynamische verlichting, die werkt met sensoren en alleen aangaat als een weggebruiker pas seert. Er zijn genoeg mogelijkheden om de verlichting langs wegen te ver beteren en daarnaast plant, dier en mens een donkerder nacht te gunnen Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 14 WANTIJ Oktober'05

Wantij | 2005 | | pagina 14