De schaduwzijde van het licht Nanning-Jan Honing Toen de eerste westerse zendelingen hal verwege de achttiende eeuw naar het noordpoolgebied trokken, stuitten zij hij de verkondiging van het evangelie op een aantal misrekeningen. Op de eerste plaats bleek de uitleg van de bijbelse 'gelijkenis van de zaaier' vruchteloos in een land van sneeuw en ijs. Verder werden de broeders verrast door het instemmende glimlachen van de eskimo's bij het beeld van de hel, zoals u weet de uiteindelijke verzamel plaats van alle wezens niet deugen. De eeuwige bronnen van zwavel met hoogop- laaiende vuren en de daarmee gepaard gaande hittegolven, deden het volk dat halfjaarlijks in duisternis leefde, het licht i zien. Want licht is goed... Toen de Schepper van hemel en aarde het licht te voorschijn riep en scheiding maak te tussen dag en nacht (en geloof maar dat dit een grote knal gaf)is dit allemaal een beetje een eigen leven gaan leiden. Wat toen slechts een praktische maatregel leek, wordt door ons mensen van de dag sterk betwijfeld. Want in het donker zijn we bang. 's Avonds blijven we thuis bij de buis om ons af te leiden van de fysieke en geestelijke duisternis in en om ons heen. De goede bedoelingen van mijnheer Philips met een gloeilamp die 's avonds een aangename en gezellige duisternis verspreidde, zodat u zich kon wijden aan contemplatie of minnespel, hebben het tij niet gekeerd. U vindt deze schemerlam pen nog wel eens op braderieën of bij de 'rest brandbaar'. en duisternis slecht Terwijl buiten in de natuur het nachtleven in volle gang is! Als de zon ondergaat, springen de teunisbloemen vrolijk open om samen met de uitbundig geurende kamperfoelie een heerlijke dis aan te bie den aan de vele honderden nachtvlinders. Rugstreeppadden, struiksprinkhanen, muizen, uilen, vleermuizen, het is een drukte van belang. Hoog in de lucht open baren zich werelden en dimensies, die voor ons overdag onzichtbaar waren. Licht eens een boompaal uit de grond en bewonder de uitzendingen van de schim melculturen die daar leven: dat is pas 'Talpa'! Helaas, gloeiworm en vuurvlieg zijn door onze buitenaardse lichten ver dreven. Vleermuizen worden door velen als duivelse uitvinding gezien. Komt het ooit goed, vraag ik mij af als ik na een vleermuisexcursie op Schouwen over de Oosterscheldekering rijd en me oriënteer op de vuurtorens van Antwerpen, Terneuzen en het Sloe. Gevangen in het licht slaat een motvlinder te pletter tegen een van mijn koplampen. Iemand zei dat we geluid nodig hebben om de stilte te horen. Misschien hebben we wel een beetje licht nodig om de duister nis te zien. Maar niet meer dan gefluister en niet meer dan een kaars Nanning-Jan Honingh is medewerker soortenbeheer bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (en bestrijder van bijgeloof rond nachtdieren). I get out of the car step into the night and look up at the sky and there is something bright travelling fast just look at it go just look at it go (uit: Hello earth, Kate BushThe Ninth Wave 1985) 15 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 15