[erncentrale open tot 2033 goed idee? De lezer spreekt Lex Kattenwinkel Staatssecretaris Van Geel (Milieu) wil de kerncentrale van Borssele open houden tot 2033, twintig jaar langer dan in het regeerakkoord is vastgelegd en dat is al langer dan eerst was afgesproken. In ruil voor het langer open houden wordt 500 miljoen euro uitgegeven voor duurza me energie, gezamenlijk opgebracht door kabinet en eige naren Delta en Essent van de kerncentrale. De milieube weging en andere tegenstanders van kernenergie hebben met ontzetting gereageerd op deze in hun ogen verwerpe lijke deal. De reacties van ZMF-leden op het langer open houden van 'Borsselelopen zeer sterk uiteen. Reitse Keizer, Noordgouwe: 'Ik ben een voorstander van het langer openhouden van de kerncentrale. De weerzin tegen kernenergie is gebaseerd op spookverhalen. Natuurlijk zitten er nade len aan, maar die zitten ook aan conven tionele energie. Als we gewoon doorgaan met gas en kolen en broeikasgassen de lucht in blijven blazen, gaan we er alle maal aan. Iedereen denkt 'het zal mijn tijd wel durenen sluit zijn ogen voor de gevolgen van de opwarming van de aarde. Het is kiezen tussen twee kwaden en daarbij is kernenergie voor mij accep tabel. We moeten wel blijven zoeken naar alternatieven die geen bijdrage leveren aan het broeikaseffect. Ineke Bruk, Wemeldinge: "Kernenergie is gewoon geen veilige vorm van energie en ik ben daarom niet geluk kig met de afspraak om Borssele langer open te houden. De opslag van radio actief afval blijft een probleem waar we naar menselijke maatstaven gemeten nooit vanaf komen. Hoe langer de kern centrale open blijft, hoe meer afval erbij komt. Op de basisschool leerden we nog dat kernenergie een zegen was voor de mensheid, maar nu weten we beter. Ik had het daar pas nog over met een vriendin. Volgens mij is de wetenschap best in staat om schone energievormen te ontwikkelen, maar de olielobby houdt dat tegen. Die heeft een veel te dikke vin ger in de pap. Ruud Hemmes, Middelburg: "Ik heb in principe geen bezwaar tegen het langer openhouden van de kerncen trale. Het is een economische keuze. Eerder sluiten betekent een schadevergoe ding betalen van minstens een miljard euro. Ben je daartoe bereid, of kies je voor langer openhouden en tieetn je de nadelen van het kernafval op de koop toe. Ik kies voor het laatste. Zolang er geen betere alternatieven zijn, is kern energie een goede optie. Aan elke opwek king van energie kleven nadelen. Denk aan het broeikaseffect, dat gaat giganti sche problemen veroorzaken. En met wind- en zonne-energie en biomassa alleen redden we het niet. Jack Kaashoek, Grijpskerke: "De kerncentrale in Borssele langer open houden vind ik geen goed plan. Abso luut niet. De einddatum wordt steeds ver der opgerekt. Eerst 2003, toen 2013 en nu weer 2033En dat terwijl er geen oplos sing is voor het afval, dat blijft ook op langere termijn gevaarlijk. Bovendien is een kerncentrale een mogelijk doelwit van terrorisme, dat speelt voor mij ook een rol. Omdat andere, duurzame tech nologieën om energie op te wekken nog te ver weg zijn, moeten we maar doorgaan met olie, kolen en gas. Maar dan wel de schadelijke stoffen uit de rookgassen filte ren. Ja, dan wordt energie duurder, maar als je de opslag van kernafval doorbere kent, wordt kernenergie ook veel duurder. En we moeten ook sterk bezuinigen op energiegebruik. Die moderne plasma schermen zijn echte energievreters. De tijd dat energiebesparing belangrijk was, lijkt achter ons te liggen: als je erover begint word je weggehoond. Wim Rauwe, Vlissingen: "Nou, ik ben gewoon dankbaar dat het ding langer open blijft en van mij mag er nog eentje naast komen te staan. Alles lie ver dan die windmolens waarmee ze de Zeeuwse polders volzetten en die het landschap verpesten. We zullen wat moe ten als we net zoveel energie willen blij ven gebruiken als we nu doen. Dan heb je aan windenergie ook niet zoveelal zet je de hele Vlakte van Raati vol met die rot- molens. Ik ben niet blind voor de nadelen van kernenergie, maar ik heb het idee dat komende generaties iets bedenken om de vervaltijd van radio-actief afval te bekorten. Tot die tijd moeten we het weg stoppen in diepliggende zoutkoepels en lege kolenmijnen. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 17 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 17