31-12-2003 vereniging Zeeuwse Milieu Federatie SREEN7EACF www.epz.nl Dinsdag 22 november 2005 ledenvergadering Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt alle leden en lidorganisaties uit voor haar najaarsvergadering op 22 november 2005 in theater 'De Mythe', Bleekveld 1 in Goes. Aansluitend aan het huishoudelij ke gedeelte organiseren wij een themadeel. Over de inhoud van deze thema avond berichten wij u spoedig via www.zmf.nl. Agenda eerste deel: 1. Opening en inleiding door voorzitter Jaap van der Doef 2. Mededelingen 3. Vaststellen van de notulen van de ledenvergadering van 10 mei 2005 4. Vaststellen beleidsplan en begroting 2006 tot en met 2009. 5. Vaststellen werkplan en begro ting 2006 6. Bestuurssamenstelling Het Algemeen Bestuur draagt voor: Jaap van der Doef (3e ter mijn) en Thom van Riet (le ter mijn). AB lid Matjo van Liere heeft vanwege drukke werkzaam heden besloten zijn bestuursfunc tie neer te leggen 7. Rondvraag 8. Sluiting huishoudelijk deel Aansluitend nodigen wij u uit voor een themadeel (nadere informatie volgt via www.zmf.nl) Kabinet houdt kerncen trale langer open De kerncentrale Borssele mag van het kabinet open blijven. Niet in 2013 maar pas in 2033 wil het kabinet de kerncentrale sluiten. Dit is het resultaat van een onsmakelijke deal. De kerncentra le blijft open en het kabinet gaat 250 miljoen euro aanwenden voor duurzame energie. Het raakt kant nog wal dat de kerncentrale langer open blijft om energiebe sparing en duurzame energie mogelijk te maken. Los van kern energie moet het kabinet als de wiedeweerga aan de slag met energiemaatregelen om het kli maatprobleem mee op te lossen. Daar is het openhouden van Borssele geen legitimatie voor. Schadeclaim Begin dit jaar sprak de ZMF samen met andere organisaties nog met de staatssecretaris. Hij was toen tegen kernenergie en zocht naar mogelijkheden om steun te krijgen voor zijn stand punt binnen het kabinet. Het viel ons op dat hij doodsbang was voor een schadeclaim van de cen trale. Die zou het Rijk één miljard kunnen kosten. Wij drongen er bij Van Geel op aan om de rug recht te houden. In het regeerak koord staat de afspraak dat de kerncentrale tijdig (eerst nog in 2004) dicht zou gaan omdat er geen oplossing is voor het kernaf val dat tienduizenden jaren radio actief blijft. Wij verzochten Van Geel de sluiting aan de rechter voor te leggen. Dat heeft hij niet willen doen. Juristen van Greenpeace hadden vertrouwen in een goede afloop van zo'n toetsing. Van Geel besloot uitein delijk om het geld van de schade claim in duurzame energie te ste ken. Terwijl Borsele mag open blijven wordt nu door het Rijk 250 miljoen euro in duurzame energie gestopt. Waar zijn die overige 750 miljoen gebleven? C02-problematiek Naast de slappe knieën van Van Geel, heeft de kernenergielobby het tij mee. De kerncentrale aan wenden voor de oplossing van de C02-problematiek, heeft veel poli tici een rechtvaardiging gegeven om de centrale langer open te houden. Daar heeft Van Geel zijn oren naar laten hangen. Maar de bijdrage van de kerncentrale aan de C02-vermindering is uiterst beperkt. Kijken we naar het potentieel voor minder uitstoot van dit broeikasgas in Nederland, dan laat een studie van het Energie Centrum Nederland uit 1998 zien dat de emissies van C02 in 2020 met 41% kunnen zijn teruggebracht in verhouding tot het niveau van 2000 zonder het gebruik van kernenergie, door meer gebruik te maken van hernieuwbare bronnen en van een grotere efficiency. Kernenergie niet duurzaam Kernenergie is niet duurzaam en kan dus nooit als hét duurzame alternatief worden gepresenteerd. Dat weten de voorstanders van kernenergie als de besten. STOP OP: f Kerncentrales werken namelijk met een eindige grondstof: urani um. De opwerking van het afval is super vervuilend. Het afvalpro bleem is niet opgelost. Bovendien kunnen kerninstallaties doelwit van terrorisme zijn en bijdragen aan de verspreiding van atoomwa pens. Het kabinet wil zijn besluit ont Borssele langer open te houden zo vastleggen dat komende regeringen er niet meer aan kunnen tornen, ook al vinden zij de deal ontoelaat baar. De nu gesloten deal zal ons opzadelen met een van de meest bejaarde kerncentrales van Europa. De ouderdom komt vaak met gebre ken. Alleen de Tweede Kamer kan het tot 2033 openhouden van Neder lands enige kerncentrale nog tegen houden. (Tjeu van Mierlo, directeur ZMF) Project 'Zeeland Woonland' De Zeeuwse Milieufederatie is in 2004 op eigen initiatief begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden om Zeeland als groen/blauwe oase te ontwikke len. Deze mogelijkheden zijn gepresenteerd in de vorm van het adviesrapport 'Licht op Zeeland' Als vervolg hierop vindt nu de uit werking van 'Zeeland Woonland' plaats. De ZMF wil dat wanneer er iets gebouwd (rood) gaat worden er tegelijkertijd iets aan 'groen' in het landschap gedaan wordt. De bedoeling is dat de uitkomst van dit rapport gebruikt gaat worden door onder andere gemeenten om af te wegen waar en wanneer 'groen' in samenhang met 'rood' mogelijk is. In 2006 zal 'Zeeland Woonland' gepresenteerd wor den. (Claudia van den Broek, stagiaire) Ruimte voor Organisch Groeien In 2004 werd met twee andere milieufederaties en de Stichting Natuur en Milieu het thema groei en van kleine kernen met respect voor landschap en (cultuur)histo rie verkend. Dit jaar wordt het thema landelijk in de kijker gezet. In een landelijke conferentie vindt een discussie plaats over Organisch Groeien aan de hand van vier thema's: 1. 'Kennis van organiseren' behandelt vragen over rollen, ver wachtingen en verantwoordelijk heden; 2. 'Landschap met of versus socia- 18 WANTIJ Oktober'05

Wantij | 2005 | | pagina 18