aat het donker donker Beleef de nacht op zaterdag 29 oktober Lange Jan in Middelburg steekt fel verlicht af op de achtergrond van Arnemuiden Foto: Cor Berrevoets Rust, ruimte en stilte zijn Zeeuwse oerwaarden. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) rekent ook de duister nis van de nacht tot de oerwaarden van Zeeland. In het donker een landschap beleven, turen naar een schitteren de sterrenhemel, voor veel mensen is dat een moment van rust en ontspanning in onze hectische samenleving. Maar dan moet er wel duisternis zijn. Melissa Ernst Is lichtvervuiling op te lossen? Ja, voor een deel wel. Soms zijn praktische oplossingen mogelijk om lichtvervuiling tegen te gaan. Zo kunnen kassen afgeschermd worden, kunnen andere lampen en armaturen gebruikt worden bij sportvelden, kan onnodige reclameverlichting 's nachts gewoon uit, kunnen wegen met minder lampen en slimmer verlicht worden (zie ook blz. 14). Met goede wil en de juiste technieken is veel winst te halen, zonder dat dit ten koste hoeft te gaan van sociale veiligheid en verkeersveiligheid. Vorig jaar is de landelijke campag- Y ne 'Laat het donker donker' gestart. In de campagne wordt aandacht gevraagd voor de schoonheid en het behoud van de donke re nacht. Daarbij werkt de ZMF samen met andere milieufederaties, de Stichting Natuur en Milieu, het Platform Licht hinder en de Raad voor Natuur- en Milieuonderzoek. Toenemende verlichting Uit satellietgegevens blijkt dat de lichtver vuiling in Nederland toeneemt. Dat zie je, als je de satellietbeelden van enkele jaren geleden met nu vergelijkt, ook in Zeeland. De lichtuitstraling van de gemeenten Reimerswaal, Goes, Noord- Beveland en Sluis is duidelijk groter geworden. De ste den Goes, Vlissingen en Middelburg zijn de gemeenten die het meest verlicht zijn. De komst van bijvoorbeeld een kassenge- bied in Rilland, toename van wegverlich- ting, uitbreiding en verlichting van bedrij venterreinen, reclame langs de A58 (auto boulevard, reclamezuilen) en het - ver keerd - aanlichten van monumenten en gebouwen zijn hier debet aan. Relatief donker Kijk je naar Nederland als geheel, dan kan je concluderen dat Zeeland gelukkig nog 3 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 3