Zeeuwen willen een donkere nacht Op de vraag 'is lichtvervuiling wel een probleem?' kan volmondig ja geantwoord wordei Dat blijkt uit de vele reacties die de ZMF met regelmaat ontvangt. Het blijkt ook uit een representatief belevingsonderzoek dat in het kader van het project 'Laat het donker don ker' is uitgevoerd door onderzoeksinstituut Alterra te Wageningen. Uit dit onderzoek blijkt dat ruim 50% van de Zeeuwse ondervraagden aangeeft dat zij het belangrijk tot zeer belangrijk vinden dat het in hun directe woonomgeving donker wordt. De helft geeft tevens aan zich regelmatig aan overmatige verlichting te ergeren. Als meest storend ervaart men het licht van verkeer, van reclameverlichting, van overma tige straatverlichting en van de glastuinbouw. Dit vinden we ook terug in de bijna dage lijkse steunbetuigingen die de ZMF krijgt voor behoud van de donkere nacht in Zeeland. relatief donker is. Friesland, Groningen, Drenthe en Flevoland zijn nog donkerder provincies. Zeeland onderscheidt zich sterk ten opzichte van de nabij gelegen hel verlichte gebieden als Rotterdam en Antwerpen. Afgezien van een aantal flink verlichte plekken is Zeeland nog donker: een reden te meer om dat zo te houden. "Sinds ik aan de zuidkust van Tholen woon, heb ik moeten ontdekken dat het elektrisch gemaal van het Waterschap Zeeuwse Eilanden elke nacht getooid is met drie grote lam pen die van zonsondergang tot zons opkomst staan te schijnen. En dat terwijl het gemaal volautomatisch werkt en ik er 's nachts nog nooit iemand van het waterschap heb gezien. Nu wordt de donkere polder (die hier nog behoorlijk donker kan zijn met een prachtige sterrenhemel) volslagen overbodig verlicht door drie van die lampen." Nachtdieren Dat het 's nachts donker wordt, is belang rijk voor het welzijn en de gezondheid van mens en dier. Licht en donker werken in op onder andere de biologische klok, het afweersysteem en de hormoonhuis houding. Omdat van alle dieren meer dan de helft 's nachts leeft, heeft meer licht een grote impact. De water- en meer- vleermuis zijn bijvoorbeeld heel gevoelig voor licht. Meer licht verkleint hun jacht gebied en het aanlichten van monumen ten zorgt voor huisvestingsproblemen, 's Zomers gebruikt de vleermuis bijvoor beeld graag de kerkzolder als kraamka mer. Als zo'n kerktoren in te veel licht staat, kruipen de vleermuizen terug in het laatste donkere plekje bij een uitvliegope- ning die niet verlicht is. In het ergste geval verdwijnen ze uit de toren. Om dit pro bleem onder de aandacht te brengen, organiseert de ZMF samen met natuurver- enigingen verspreid over Zeeland excur sies en wandelingen met nachtdieren als onderwerp. U kunt zich ook opgeven voor de volle maan wandeling van Zeeuws Landschap op 17 oktober a.s. op Neeltje Jans (zie verder de ingevoegde folder en www.zmf.nl). Lichtbronnenkaart Omdat het beleid wat lichthinder betreft nog in de kinderschoenen staat, maakt de ZMF samen met de Provincie Zeeland een lichtbronnenkaart om de huidige situatie in kaart te brengen. Waar zitten de storen de lichtbronnen en waar is het nog echt donker? Twintig vrijwilligers uit de eigen achterban, maar ook sterrenliefhebbers en andere vrienden van de nacht zijn momenteel bezig om de lichtbronnen op Walcheren in kaart te brengen. In de toe komst moet voor meer delen van Zeeland het licht en donker in kaart gebracht wor den. Dan is er een instrument om samen "Naar aanleiding van het krantenbericht in de PZC wil ik graag kwijt dat het tunneltje voor fietsers onder de spoorweg in Middelburg - in het verlengde van de Segeersweg, 's avonds baadt in een overdaad van licht. Ik denk dat de omwonenden van de Segeerssingel bijna hun huisverlichting kunnen doven om de krant te kunnen lezen, zoveel licht straalt er vanuit dat tunnel tje. Als de helft van de daarin aangebrachte verlichting uitgaat, is er nog een zee van licht!" "Een paar jaar geleden konden we in Nieuw en St.-Joosland in de zomer vanuit de achtertuin nog vele sterren zien. Dit is nu veel minder met de komst van de firma Cobelfret. Onder aan de lucht is het nu veel te licht. Ook in de sneeuw van twee jaar geleden hebben we in de ach tertuin genoten van de witte deken over het landschap en de vele sterren erboven. Dit jaar was het alsof we in een grote oranje sinaasappel woonden. We zijn maar binnen gebleven. Ik weet niet of het de natuur aantast, maar het tast in ieder geval ons woonplezier aan." met gemeenten en plaatselijke groepen storende lichtbronnen aan te pakken en donkere gebieden donker te houden. Het streven is om die lichtbronnenkaart op internet te zetten. U kunt dan op uw eigen woonomgeving inzoomen. Wilt u de kaart van Walcheren straks thuis hebben, geeft u zich dan op bij de ZMF. Workshop slim belichten Om gemeenten te stimuleren werk te maken van storende lichtbronnen, orga niseert de ZMF samen met de Provincie 4 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 4